Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Tarihi Marînê Mahallesinde şölen

Mitanni Kültür Merkezi (MKM) tarafından Nusaybin'in tarihi olan Marinê köyünde "Li vegera gundan li vegera çanda dayikê ye" şiarıyla şölen düzenlendi.

10 Temmuz 2015 Cuma 15:29 < KÜLTÜR & SANAT
Nusaybinim.com - Nusaybin Belediyesi
Mitanni Kültür Merkezi (MKM) tarafından Nusaybin'in tarihi olan Marinê köyünde "Li vegera gundan li vegera çanda dayikê ye" şiarıyla şölen düzenlendi.
Nusaybin Belediyesi bünyesinde çalışmalarını yürüten Mitanni Kültür Merkezi, "Li vegera gundan li vegera çanda dayikê ye" (Köylere dönüş ana kültürüne dönüştür) şiarıyla başlattığı mahalle etkinliklerinin startını Nusaybin'e bağlı Bagok Dağı eteğinde bulunan tarihi Marînê (Eskihisar) Mahallesinde verdi. İftar saatinden sonra mahalle eski okulunun önünde düzenlenen şölene yediden yetmişe herkes katıldı.
Şölende Mitanni Kültür Merkezi adına konuşan tiyatrocu Abdullah Tarhan, geçmişte köylerde yaşatılan kültür sanatı tekrardan canlandırmak amacıyla bu çalışmaya başladıklarını belirterek, köylerde bu etkinliğin düzenlemesi Kürt kültürü açısından çok önemli olduğunu söyledi. Ana kültürünün şehirlerde olmadığını zemin olarak köylerde olduğunu belirten Tarhan, "Bu şölenlerimizle bütün asimilasyon, ekoloji ve kültürel soykırımlara karşı duracağız" dedi.
Etkinlikte, Mitanni Kültür Merkezi'ne bağlı müzik grubu seslendirdiği ezgilerle köylüleri coştururken çalınan ezgilerle birlikte tutulan halayların ardından gece geç saatlere kadar devam eden şölende, Mitanni Kültür Merkezi çalışanları çocuklarla vakit geçirdi.
Son olarak çocuklara "Alfabeya Me" ve "Dengê Zarokan" isimli dergiler dağıtıldı.
Etiketlermkm mitanni marine eskihisar
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3636     EURO 6.1132     IMKB 94921     ALTIN 222,790