Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

TSM’den Kadınlara Verem hastalığı konferansı

Nusaybin Toplum Sağlık Merkezi’nde (TSM) görevli sağlık personelleri tarafından kadınlara halk arasından Verem olarak Tüberküloz hastalığı hakkında konferans verildi.

04 Ocak 2017 Çarşamba 17:43 < SAĞLIK
Nusaybinim Sağlı Servisi
Nusaybin Toplum Sağlık Merkezi’nde (TSM) görevli sağlık personelleri tarafından kadınlara halk arasından Verem olarak Tüberküloz hastalığı hakkında konferans verildi.
Çok Amaçlı Toplum Merkezinde düzenlenen konferans,  Nusaybin TSM’de görevli hemşire Tuba Ogus ve Ebe Gurbet Gül tarafından verildi.
01 - 07 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “70. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” çerçevesinde yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenleneceğini bildiren hemşire Tuba Ogus, bu çerçevede Nusaybin’de eğitimler verildiğini söyledi.
Tüberküloz hastalığının insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini koruduğunu bildiren Ogus: “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2015 Raporu”na göre dünya genelinde Tüberküloz insidans, prevalans ve mortalite hızları düşmektedir. Buna rağmen küresel tüberküloz yükü halen çok yüksektir. 2014 yılında dünya genelinde 9,6 milyon yeni vaka ve 1,5 milyon tüberkülozdan ölüm olduğu tahmin edilmektedir. Tüberküloz vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan yayma (+) akciğer tüberkülozu vakalarının (balgamında verem mikrobu tespit edilmiş vakalar) başarı ile tedavi edilmesi tüberküloz kontrolünde en önemli hususlardan birisidir” dedi.

-“HAVA YOLUYLA BULAŞAN BAKTERİYEL BİR HASTALIKTIR”
Halk arasında Verem olarak bilinen Tüberküloz hastalığının: “basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır” diyen Hemşire Ogus, Ülkemizde Verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olarak belirlendiğini kaydetti.
Verem hastalığına yakalananların aileleri ve diğer temaslıları da Verem Savaş Dispanserlerine (VSD) davet edilerek kontrol edilmeleri gerektiğini vurgulayan Ogus konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bulaştırıcı olan hastaların yakın çevresindekilere koruyucu ilaç verilmekte olup hasta olduğu tespit edilenlere ise tedavi başlanmaktadır.
Dünyada Tüberküloz kontrolü için DSÖ tarafından küresel bir kontrol programı, ülkemizde ise aynı standartlarda ve paralelde bir Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı uygulanmaktadır. Ülkemizde başarıyla uyguladığımız “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında Bakanlığımız ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde tüberküloz kontrol hizmetlerini sürdürmektedir.”

-“ÜLKEMİZDE VEREM HASTALIĞI TEŞHİS VE TEDAVİSİ ÜCRETSİZ YAPILMAKTADIR”
Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı çalışmaları “Tüberkülozsuz Bir Dünya” oluşturmak amacıyla, Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) ve Stop Tbc Stratejisi kamunun yanında özel sektör, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kuruluşlarla birlikte yürütüldüğünü kaydeden Ebe Gurbet Gül ise: “Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır.
Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır.”
Konferanstan sonra kadınların hastalık hakkındaki sorunlarına cevap verildi.

-VEREM (TÜBERKÜKOZ) HAKKINDA GENEL BİLGİLER
-Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.
Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir.
-Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın.
-Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
-Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz.
-Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir.
-Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3738     EURO 6.0725     IMKB 90529     ALTIN 213,679