• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Ünlü Tarihçi Talha Uğurluel, Nusaybin'de

Nusaybin Belediyesi Kültür etkinlikleri çerçevesinde ünlü Tarihçi Talha Uğurluel’i ilçede öğrencilerle buluşturdu.

  • 24 Ekim 2016 14:15
  • A
  • A
Nusaybinim.com Haber Servisi
Nusaybin Belediyesi Kültür etkinlikleri çerçevesinde ünlü Tarihçi Talha Uğurluel’i ilçede öğrencilerle buluşturdu.
Mitanni Kültür Merkezinde yapılan konferans, İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra açılış konuşmasını yapan Nusaybin Belediyesine de görevlendirilen Kaymakam Ergün Baysal, davetlerini kırmayıp ilçeye gelen Uğurluel’e teşekkür etti.
Baysal: “Belediyemizin kültür faaliyetleri olarak her ay toplumda tanınmış, çeşitli konularda bilgi verecek ve bizimle tecrübelerini paylaşacak kişilerle ilgili bir program düzenleyeceğiz. Talha Uğurluel hocamız bize güzel bir konferans vermeyi kabul etti. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Eminim ki siz de keyif alırsınız. Bundan sonra belediyemizin kültür faaliyetlerinde hep birlikte bizleri yalnız bırakmaz el birlikteliğiyle bu etkinlikte birlikte götürürüz” dedi.
Kaymakam Baysal’ın konuşmasından sonra ünlü tarihçi Uğurluel, sinevizyon eşliğinde ‘Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesi ve Mukaddes Emanetler’ konferansını verdi.
Topkapı sarayında bulunan kutsal emanetler hakkında bilgi veren Uğurluel: “Bu eserler Nusaybin'i gördü. Çünkü taşınırken bu toprakları gördü. Bu topraklardan geçti. İstedik ki Nusaybinliler de bu eserleri yakından görsün” dedi. Konferansında Osmanlı üzerine çekilen bazı film ve dizileri de eleştiren Uğurluel: “Filmlerde veya dizilerde gördüğünüz padişah veya saray yaşantısını gerçekle hiç bir alakası yok. İki buçuk yılda Kanuni iki defa bağdaş kurup oturamadı. Ya aktörün bacakları uygun değildi ya da senaristin kafası uygun değildi. Bu filmleri yapan adamlar bizim oturmamızdan bile habersizler ” ifadelerini kullandı.
Konferans Uğurluel’in okuduğu şiirle sona erdi.
Program sonundan Nusaybin Kaymakamı Baysal, Uğurluel’e teşekkür ederek çiçek verdi.

-“O ÂLİMLERİN KÖKLERİ BU ÇOCUKLARIN KALPLERİNDE”
Konferans bitiminde öğrenciler ünlü tarihçi Uğurluel’le fotoğraf çektirdi.  Gazetemize açıklamalarda bulunan Uğurluel, ilk defa Nusaybin’e geldiğini ve çok heyecanlandığını söyledi.
Konferansı dinleyen çocuklardan çok etkilendiğini ifade eden Uğurluel: “ben konuştum onlar dinledi. Bir saat boyunca hiç biri gözünü kırpmadı, nefes almadan izlediler, dinlediler. Bir tarihçi olarak şunu biliyorum. Bu topraklar çok âlim ve alimeler yetiştirdi.  O âlimlerin kökleri bu çocukların kalplerinde saklı. İnşallah bu onları körükler.  O güzel inşaları bu çocuklarımızın şahsında yeniden ortaya çıkarırız” şeklinde konuştu.