Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Yeni doğan düşük gramlı bebekler Nusaybin dışına gönderilmeyecek

Nusaybin Devlet Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde düşük gramlı bebeklerin doğumu ve doğum sonrası tedavileri için uygun cihazlar alındı

04 Şubat 2017 Cumartesi 12:08 < SAĞLIK
Nusaybinim Sağlık Servisi
Nusaybin Devlet Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde düşük gramlı bebeklerin doğumu ve doğum sonrası tedavileri için uygun cihazlar alındı. Düşük gramlı bebeklerin doğum için ilçe veya il dışına gönderilmeyeceği aksine il ilçe dışından hasta kabulüne başlandığı bildirildi.
Nusaybin Devlet Hastanesin Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Uzman Doktoru Mehmet Can Yeşilmen tarafından yapılan açıklamada, Nusaybin Devlet Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde her geçen gün yenilikler yaptıklarını bildirdi.
Nusaybin’de düşük gramlı bebeklerin doğum için başta Batman ve Diyarbakır olmak üzere ilçe dışına birçok merkeze gönderildiğini, bunun da hem anne hem bebek hem de aile için birçok sakıncalar oluşturduğunu ifade eden Yeşilmen, Nusaybin Devlet Hastanesinde Yeni Doğan Ünitesi olarak bu hizmeti kendilerinin vereceğini Nusaybin halkına müjdeledi.

- “BEBEKLERİN İLERİ DÜZEYDE YAŞAMLARINA BİR NEBZE OLSUN KATKI SUNUYORUZ”
Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yeşilmen şöyle konuştu:
“Nusaybin Devlet Hastanesi olarak Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitemiz 7 kuvözden, 1 oto terapi tünel ve 1 izolasyon odamız olmak üzere 8 kuvözle hizmet vermekteyiz.
Bildiğiniz gibi yeni doğan yaklaşık 9’da 1’i küçük düşük doğum ağırlıklı bebekler olarak doğmaktadır. Normal bebekler 2 bin 500 ile 4 bin gram arasında doğarken, bazı bebeklerin 9’da 1’i 2 bin 500 gramın altında bir kısmı Bin 500 gramın altında doğmaktadır. Yeni doğan bebeklerin kendine göre bazı özel sorunları olmaktadır. Bunlar solunum sıkıntısı, elektro çocuk bozuklukları, beslenme bozukları ve enfeksiyon olmak üzere çeşitli problemler olmaktadır. Biz burada 3 mekanik vantilatörümüzle bebeklerin ileri düzeyde yaşamlarına bir nebze olsun katkıda bulunuyoruz. Bebeklerin il dışına gönderilmesi sırasında çeşitli sorunlar oluyor. Özelikle düşük doğumlu bebeklerde kanamalara ve ölüme neden olmaktadır. Biz burada gereken tedavilerini verip bebeklerle yaşam şansı sağlıyoruz. Bu açıdan mutluyuz. Deneyimli ekibimiz var. 3 Doktorumu ve 8 Hemşiremizle halkımıza hizmet vermekteyiz”

-“İL VE İLÇE DIŞINDAN HASTAALIYORUZ”
Nusaybin Devlet Hastanesi Yeni Doğun Yoğum Bakım Ünitesinde yaşanan bu gelişmeler sonrası ilçe ve il dışından hastaların Nusaybin’e geldiği belirtildi. Uzman Dr. Yeşilmen: “Kızıltepe, Mardin, Midyat ve Diyarbakır’dan çeşitli hasta kabullerini alıyoruz. Halkımızın ayağına hizmetin gelmesi nedeniyle mutluyuz.” İfadelerini kullandı.
 
-“NUSAYBİN DEVLET HASTANESİ HEP GELİŞİYOR”
Nusaybin Devlet Hastanesi Baştabibi ve Hastane Yöneticisi Dr. Selim Önverdi, çalışmalarından dolayı Çocuk ve Doğum Servisi hekimleri ile çalışanlarını kutladı.
Nusaybin Devlet Hastanesinin sürekli gelişim içerisinde olduğunu bildiren Dr. Önverdi: “Burada vatandaşlarımıza her türlü sağlık hizmeti vermek için ekibimizle birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Hastanemiz sürekli gelişiyor.  Özellikle Yeni Doğan Servisimizin bu çalışması vatandaşlarımıza çok yararı olacaktır. Hem maddi hem manevi olarak vatandaşlarımıza fayda sağlayacaktır” dedi.
Düşük gramlı bebeklerin doğumu için daha önce hastanelerine başvuru yapan tüm hastaları ilçe dışına gönderdiklerini bunun büyük riskler taşıdığını aktaran Baştabip Dr. Önverdi; “Çok şükür bu sorunu aştık. Yeni cihazlarımız ve hekimlerimizle Bin 500 grama kadar düşük gramlı bebeklerin doğumunu yapabiliyoruz. Nusaybin halkımıza her türlü hizmeti sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

DÖVİZ KURLARI
USD 5.3335     EURO 6.0626     IMKB 99771     ALTIN 220,357