Cumhurbaşkanı Ehmede Xani türbesinde dua etti

TÜRKİYE Haber Girişi : 11 Haziran 2012 16:50
Türkiye'de ilk kez bir Cumhurbaşkanı Kürt edip, şair, tarihçi Ehmedê Xanî'nin türbesini ziyaret etti.
Türkiye'de ilk kez bir Cumhurbaşkanı Kürt edip, şair, tarihçi Ehmedê Xanî'nin türbesini ziyaret etti.

Ağrı ve Iğdır'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, genç yaşta vefat etmesine rağmen Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe dillerini iyi kullanan ve eserlerini, dönemin tercih edilen edebiyat dili olan Farsça yerine Kürtçe yazan edip, şair, tarihçi Ahmedê Xanî’nin türbesinde dua etti.

Ehmedê Xanî Kimdir?


Ehmedê Xanî (d. 1650, Han Köyü, Yüksekova, Hakkari - ö. 1707, Doğubayazıt, Ağrı) 17. yüzyılda yaşamış Kürt edip, şair, tarihçi, ve mutasavvıf. Hânî Aşiretinden olmasından ve Han köyünde doğması ötürü Ahmed Hânî (Ahmed-i Hânî) olarak tanınmaktadır. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayında kâtiplik yapmıştır. Dört dil (Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe) bilen Hani, eserlerini, dönemin tercih edilen edebiyat dili olan Farsça yerine Kürtçe yazmıştır.

Ehmedê Xanî'nin en bilinen ve meşhur eseri, 17. yüzyılda Kürtçe'nin Kurmanci lehçesiyle yazdığı "Mem û Zîn"dir. Hâni, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin'in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.  Mardin Gündemi