Kürt Dil Bayramı Nusaybin'de Kutlandı

KÜLTÜR & SANAT Haber Girişi : 15 Mayıs 2010 14:11
Kurdi-Der Mardinin Nusaybin ilçesi şubesi basın açıklaması yaparak Kürt Dil Bayramını kutladı. Basın açıklamasının ardından Kürt şair Renas Jiyanla Kürt Dili konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.
Kürt Dil Bayramı Nusaybin'de Kutlandı
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak

Kurdi-Der Mardin’in Nusaybin ilçesi şubesi basın açıklaması yaparak Kürt Dil Bayramı’nı kutladı. Basın açıklamasının ardından Kürt şair Renas Jiyan’la Kürt Dili konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.
 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı,  Kurdi-Der Nusaybin Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklaması ve söyleşiyle kutlandı. Nusaybin Belediyesi Mitanni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen basın açıklaması Kurdi-Der üyesi Şengül Oğur tarafından okundu.
 Milyonlarca Kürt çocuğunun okullarda asimilasyona maruz kaldığının, dili ve kimliğinden uzaklaştırıldığının ifade edildiği açıklamada “ Çocuk ve gençlerimiz hala en doğal, en insani hak olan anadilde eğitim haklarından mahrum bırakılmaktadır. Gerici ve asimilasyoncu ideolojinin halkımız üzerindeki etkileri hala sürmektedir ” denildi.
 
Oğur, yaşanan son gelişmelere dikkat çekerek, “Bu gün Kürt Dil Bayramı ancak çok üzgünüz. Çünkü Kürt gençleri gerici ve baskıcı ideoloji tarafından idam ediliyor, Kürt siyasetçiler tutuklanıyor, operasyonlar devam ediyor, Kürt ve Türk gençleri yaşamını yitiriyor” dedi.

 Bu yıl, Kürt Dil Bayramının farklı bir duyarlılıkla kutlandığına vurgu yapan Oğur, “Bu bayram Kürt kültürünün diriliş bayramıdır. Bu inançla özgürlüğe susamış tüm insanların Kürt Dil Bayramı’nı kutluyorum” dedi.
 Basın açıklamasının ardından Mitanni Kültür Merkezi Konferans Salonunda Kürt şair Renas Jiyan’la Kürt dili üzerine söyleşi gerçekleştirildi.
Jiyan, söyleşisinde dilin politik, sosyolojik, psikolojik olgulara yansımasını ele aldı. Dilin, karakterin oluşumu ve gelişimi üzerindeki etkisine dikkat çeken Jiyan “Dil, kişiliği belirleyen önemli bir unsurdur. Kişiliği anadilden bağımsız düşünemeyiz. Yaşam, sevgi, şiir anadilde güzeldir, Uzakta aradığımız şey aslında dilimizin ucundadır” diye konuştu.
 Anadilde okumanın gerekliliğini vurgulayan Jiyan “ Farklı dillerde okumak kusur değildir, ancak anadilinde okumamak kusurdur. Anadilimizi kullanmaktan uzaklaşmak, bizi kendimize yabancılaştırır” dedi.
 Söyleşinin ardından dinleyiciler Renas Jiyan’a sorularını aktardılar. Söyleşi Renas Jiyan’ın okuduğu şiirlerin ardından sona erdi. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi