Nusaybin Devlet Hastanesinde Varis Ameliyatı yapıldı

SAĞLIK Haber Girişi : 12 Aralık 2010 09:48
Fiziki yapısı nedeniyle yaşanan sıkıntılarla gündeme gelen Nusaybin Devlet Hastanesinde yenilenen teknolojik altyapı ve personel kadrosu ile bölgede ilkleri başarıyor.
Arif Altunkaynak
Fiziki yapısı nedeniyle yaşanan sıkıntılarla gündeme gelen Nusaybin Devlet Hastanesinde yenilenen teknolojik altyapı ve personel kadrosu ile bölgede ilkleri başarıyor. Hastaneye ‘varis’ şikayeti ile başvuran Cemal Turgut (36) isimli vatandaş ameliyat edilerek Mardin bölgesinde ilk defa ‘varis ameliyatı’ yapılmış oldu.
     Yaklaşık 30 uzman doktorun görev yaptığı hastanede binanın eski ve yetersiz olması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşanıyor. Buna karşın hastanede son yıllarda yapılan yeni cihaz alımları ve gelişmeler ise vatandaşın yüzünü güldürüyor.  Bir damar hastalığı olak bilinen Varis nedeniyle hastaneye başvuran vatandaş başka yerlere sevk edilmeden Nusaybin Devlet Hastanesi’nde ameliyat edildi. Genel Cerahi Uzmanı Dr.Fatih Kocalar tarafından yapılan ameliyat sayesinde Cemal Turgut adlı vatandaş sağlığına kavuştu. Yapılan bu ameliyatla Mardin bölgesnde ilk defa Varsi Ameliyatı yapılmış oldu.
     Varis hastalığı hakkında bilgi veren Opr.Dr. Kocalar, Varisin, vücudun özelikle toplardamar sisteminin çalışmaması sonucu ortaya çıktığını aktardı.
     Varisin sağlık açısından önemli bir problem olduğunu belirten Dr. Kocalar, tedavide gecikilmesi halinde tansiyon,şeker ve kalp hastalıklarının oluşabileceğini söyledi.
 Varis ameliyatında sadece belden aşağı narkoz verilerek uyuşturulduğunu da aktaran Kocalar; “Ağrı, şişkinlik ve krampları bulunan hastaların şikayetleri ameliyattan sonra azalmaktadır. Ayrıca dış görünüşte iyi sonuçlar elde edilir. Ameliyat ile yüzeydeki toplardamar ana toplardamara döküldüğü yerden kesilir.”bilgisini verdi.
     Başhekim Dr. Mehmet Emin Ay ise Nusaybin Devlet Hastanesinin son yllarda bölgede adından söz ettiren bir hastane konumuna geldiğini söyledi.
     İdare olarak personellerine büyük destek verdiklerini kaydeden Dr. Ay, hekimlerin görevlerini yerine getirirken hastaya en iyi şekilde tedaviyi uygulaması için uygun koşulları hazırladıklarını sözlerine ekledi. / Nusaybinim.com