Nusaybin Kaymakamlığından SODES pojesi

EĞİTİM Haber Girişi : 21 Nisan 2010 12:24
Mardin'in Nusaybin ilçesi Kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından hazırlatılan Sokaktan Okula, Okuldan Hayata isimli Sodes Projesi başladı.
NUSAYBİN KAYMAKAMLIĞINDAN SODES PROJESİ
- "SOKAKTAN OKULA, OKULDAN HAYATA"
- KAYMAKAM YÜCEL GEMİCİ;
"ÇOCUKLARINI SOKAKTAN ALARAK MERKEZİMİZE GÖNDERECEK AİLELERE AYLIK 150 TL ÖDEYECEĞİZ"
 
Arif Altunkaynak'ın ÖZEL HABERİ (Nusaybin Postası Gazetesi)
Mardin'in Nusaybin ilçesi Kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından hazırlatılan “Sokaktan Okula, Okuldan Hayata” isimli Sodes Projesi başladı. Nusaybin Kaymakamlığı ilk etapta sokakta çalışan ve yaşları 7 ile 16 arasında değişen 80 öğrenciyi kurduğu merkeze aldıklarını, Çocuklarını sokaktan alıp Sodes Merkezine gönderen ailelere 150 TL ödeyeceklerini bildirdi.
 Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Mardin Valiliği ve Başbakanlık Sosyal Destek programı (Sodes) projeleri kapsamından Nusaybin Kaymakamlığına Bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), Sokakta çalışan çocuklara yönelik başvuru yaptığı projesi kabul gördü. Kaymakamlık tarafından Devlet Hastanesi yanından kiralanan binada öğrencilere, temel eğitimleri yanı sıra sosyal, sportif, beceri kazandırma, meslek eğitimi ve psikolojik destek faaliyetlerinde bulunuyor.
 Proje hakkında muhabirimize bilgi veren Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, 7 – 16 yaş arasında ilk etapta 80 öğrenciyi kabul ettikleri söyledi.
 
- Projenin genel hedefi ve amacı
 ‘Sokaktan okula, okuldan hayata’ projesi kapsamından sokakta çalışan çocukları tespit ederek aileleriyle görüştüklerini ve çocukların tahmini kazançlarını ailelerine vermek kaydıyla çocukları sokaktan aldıklarını kaydeden Kaymakam Gemici, projenin genel hedefi ve amacını şöyle açıkladı;
“Eğitim, psikolojik destek, sosyal ve kültürel faaliyetler yoluyla sokakta çalışan ve yaşayan çocukları eğitim sürecine dâhil etmek ve eğitim sürecinde tutmak.Sokakta çalışan ve yaşayan çocukların aile üyelerini meslek eğitim faaliyetleriyle güçlendirerek ekonomik yaşama katılımlarını sağlamak. Toplumun sokakta çalışan çocuklar konusunda farkındalık düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal aktivitelerden en iyi şekilde yaralanabildiği, her türlü zararlı alışkanlık ve bağımlılığa karşı korunduğu, kendini geliştirme ve ifade edebilme imkânlarına ulaşabilecekleri, suç işlemelerini ve sokakta çalışmalarını engelleyecek sosyal aktiviteler planlanarak uygulanacaktır.Çocuklarını sokaktan alarak çalışmasına izin vermeyen ve çocuğunu merkeze gönderen ailelere, çocuğun sokakta kazandığı tahmini 150 TL’yi ailelere ödüyoruz”.
 -Merkezin Çalışmaları
 Sokakta çalışan çocuklara yönelik yapılan proje kapsamında merkez sorumlusu İdil Deniz İkiz çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 Sodes merkezine gelen öğrencilere temel eğitimleri yanı sıra sosyal, sportif, beceri kazandırma, meslek eğitimi ve psikolojik destek faaliyetlerinde bulunduklarını kaydeden İkiz, ailelerin ve çocukların bilgilendirilmesi kapsamında zaman zaman çeşitli seminerler organize edeceklerini de bildirdi.
 Sokakta çalışmanın çocukların seçimi olmadığını vurgulayan İkiz, ailelerin çocuklarına sahip olmaları konusunda uyarılarda bulundu.
 Çocuklara yönelik Sodes Merkezinin Cuma günü açılacağı bildirildi. Nusaybininim.com