• belediye evde kal

Terraki ve Şapırze üzümü Nusaybin coğrafi işareti olarak belirlendi

TOBB'ye bağlı Nusaybin Ticaret Borsası, ilçede yetişen Nektarin (Terraki) ve Şapırze üzümünün coğrafi işaretlerde yer alması için çalışmalara başladı.

  • 25 Kasım 2017 13:32
  • A
  • A
Nusaybinim Haber Servisi
TOBB'ye bağlı Nusaybin Ticaret Borsası, ilçede yetişen Nektarin (Terraki) ve Şapırze üzümünün coğrafi işaretlerde yer alması için çalışmalara başladı.
Nusaybin Ticaret Borsası aylık meclis toplantısı Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Meclis Başkanı Umit Yumuşak ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla Aysan Fabrikasında yapıldı.
Türkiye’de her il ve ilçenin coğrafi işaretler olarak yetişen veya bölgeye has ürünlerin coğrafi işaret olarak belirlendiğini bildiren Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, Nusaybin Ticaret Borsası olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile yaptıkları istişarede ilçede yetişen Nektarin (Terraki) ve Şapırze üzümünün coğrafi işaretlerde yer alması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.
Aktaş, çalışmalarda ilçedeki tüm STK ve ST֒larden destek beklediklerini dile getirdi.

Coğrafi İşaret Nedir?
Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere “coğrafi işaret” denir.
Bir bölgenin herhangi bir ürünü, halısı, kilimi, meyvesi, taşı, madeni, çeşitli malzemelerle oluşan işlemeleri diğer yörelerde üretilenlerden farklı olabilir. Bir yörede üretilen bir halı, kilim, kumaş, çini vb. bir ürün ün kazanmış olabilir. Bu ürünlerde o yörenin adının kullanılması, tüketiciler tarafından o ürünün belli bir kaliteye sahip olduğu şeklinde algılanıp, güvenilir bulunabilir. Tüketiciler söz konusu yöre adıyla satılan ürünleri, yörenin adına belli bir güven duyarak aynı nitelikteki diğer ürünlere tercih edebilirler.

Nusaybin’in coğrafi işaret potansiyeline sahip ürünleri özellikleri aşağıdaki gibidir:

Nusaybin Nektarini 
Nusaybin Nektarini, şeftaliye benzetilmekte olup tüysüz bir yapıya sahiptir. Kürtçede ‘Terraki’ olarak adlandırılmaktadır. Yuvarlak ve orta boyutta olmasının yanında tatlı bir meyve türüdür. Nusaybin’in her bölgesinde yetiştirilmektedir.

Nusaybin Şapırze Üzümü 
Nusaybin’de Şapırze olarak adlandırılan üzüm çeşidi yöre insanı tarafından çok sevilmektedir. Bu üzüm çeşidi tane yapısı olarak hafif iri uzundur. Renk olarak sarı olup hafif pembe yanak oluşturmaktadır. Tadı mayhoş olup genelde sofralık olarak tüketilmektedir. Nusaybin’de özellikle Bunısra(Kalecik, Gürün ve Beyazsu) olarak adlandırılan bölgede yetiştirilmektedir.