24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Nusaybin'de tören ve kutlama düzenlendi.
Tören, Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin'in Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk büstüne çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulmasıyla ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra törene Halk Eğitim Merkezinde devam edildi.
Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Balıkçılar, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Fatih Yıldırmaz ve Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin'in salondaki yerlerini almasıyla tören başladı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Çetin, Milli Eğitime hizmet vererek emekli olan öğretmenler başta olmak üzere, eğitimin her kademesinde görev yapan fedakâr, kalbi görev aşkıyla dolu, değerli öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladığını belirtti.
Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli olan saygı değer meslektaşlarım,
Sizler, bizlere göre daha zor şartlarda çalıştınız. Anadolu’nun ücra köylerinde, ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocuklar kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür eder, Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize sevdikleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.
Kıymetli meslektaşlarım; Çocuklarımızı, gençlerimizi daha nitelikli eğitim veren üst öğretim programlarına yerleştirmek, temel kabiliyetleri ve topluma uyum becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmek gibi büyük hedeflerimiz vardır. Bu hedeflere ulaşmakta en büyük gayreti biz göstereceğiz ve en büyük fedakârlığı her zamanki gibi öğretmenler olarak yine biz yapacağız. Kazanılması gereken asıl büyük servet, erdem ve bilgeliktir. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. 
Değerli misafirler; Öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yücelik bilincini uyandırmak amacıyla büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.
Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarına ulaşmayı öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir. Öğretmen, Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir.  Toprak altına atılan bir tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adaya bilmelidir.
Bir milletin milli, ahlaki, kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.
Bizleri ham bir madde olarak ele alan Öğretmenler, üzerimizde titiz dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak şekillendirirler.
Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verenler, Ne mutlu bizlere ki, bu kutsal orduda yer alıyoruz."
Milli Eğitim Müdürü Çetin'in konuşmasından sonra göreve yeni başlayan öğretmenler yemin etti. 
Emekli olan öğretmen Nefise Sesigüzel'e Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Balıkçılar tarafından teşekkür belgesi verildi.
Öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasından sonra program Halk Eğitim Merkezi Müzik Korosunun verdiği müzik dinletisiyle sona erdi.