Atatürk, vefatının 83. yıl dönümünde Nusaybin'de anıldı

GÜNDEM Haber Girişi : 10 Kasım 2021 11:49
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümü dolayısıyla Nusaybin'de Anma Programı düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümü dolayısıyla Nusaybin'de Anma Programı düzenlendi.

 

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı ile Garnizon Komutanı P. Yarbay Hakan Yılmaz Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Saat 09:05'te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu akabinde İstiklal Marşı okundu.

 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenden sonra Halk Eğitimi Merkezinde anma programı düzenlendi. Saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83. Yıl dönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için program düzenlediklerini belirten Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü,

 

“Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki, yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler.

 

Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı ve büyük bir komutan olan Atatürk bu ender insanlardan biridir. Atatürk, hem milli mücadele, hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima ileriye bakmış ve ileriye yürümüştür.

 

Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy.da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.

 

Atatürk'ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya'nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunmaktaydı. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna "Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim." diye cevap vermiştir.

 

Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

 

Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk'ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler,  Baş öğretmen Atatürk'ün İlke ve inkılapları ışığında ilerlemelidir.

 

Atatürk'ün ölümünden bir gün sonra yayınlanan Tahran Gazetesi'nde, ''Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır." Sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Dünya sahnesinde de tarihin en dikkat çekici adamlarından olduğunun ispatı olmuştur.''

 

Bu düşüncelerle, her 10 Kasım'da olduğu gibi bu 10 Kasım gününde de Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."

 

Daha sonra 2. Hudut Taburu Komutanlığında görevli P. Teğmen Erdi Keşan tarafından 'Atatürk'ün Askeri Kişiliği' anlatıldı. Atatürk ile ilgili şiirlerin okunmasından sonra sinevizyon gösterimi izletildi. 

 

Programda, "Atam Atam Mustafa Kemal Paşa" adlı gösteri ve Atatürk'ün sevdiği şarkıların dinletilmesinden sonra hafta boyunca yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Garnizon Komutanı P. Yarbay Hakan Yılmaz ve Cumhuriyet Başsavcısı Hami Can tarafından çeşitli ödüller takdim edildi.