Avrupa Sosyal Formunda Nusaybin belediyesi standı yoğun ilgi gördü

KÜLTÜR & SANAT Haber Girişi : 13 Temmuz 2010 07:52
Başka Bir Avrupa Gerekli sloganıyla İstanbulda yapılan Avrupa Sosyal Forumunda açılan Nusaybin Belediyesi standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.
Abdurrahman Oruç - Berin Aslan
“Başka Bir Avrupa Gerekli” sloganıyla İstanbul’da yapılan Avrupa Sosyal Forumunda açılan Nusaybin Belediyesi standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

 

Bu yıl 6. Avrupa Sosyal Forumu 1-4 Temmuz 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. ‘Başka bir Avrupa gerekli’ sloganıyla toplanan Forumun ana temalarını kriz, çevre, Filistin ve Kürt sorunu konuları oluşturuldu.

 

1-4 Temmuz tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi`nin Maçka ve Gümüşsuyu tesislerinde gerçekleştirilen, 36 ülkeden emek, meslek örgütü ve çeşitli sosyal ve siyasal hareketlerden gelen katılımcıların panel verdiği, stantların yer aldığı Avrupa Sosyal Forumu renkli görüntülere sahne oldu.

Forum, 30 Haziran gecesi, saat 20.00‘de Taksim Gezi Parkı‘nda yapılan açılış töreniyle başladı. Açılış töreninde bir Tekel işçisi, Yunanistan Sosyal Forumu‘ndan bir temsilci, Dünya Kadın Yürüyüşü temsilcisi ve Mezopotamya Sosyal Forumu‘ndan bir temsilci konuştuktan sonra açılışı gerçekleştirildi.

 

Forumda Nusaybin Belediyesi açtığı stantla yer aldı. Nusaybin Belediyesi standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Standı BDP İstanbul milletvekili Ufuk Uras, İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa, Gazeteci-Yazar Ragıp Zarakolu, Yazar Sait Çetinoğlu, Fransa PCF Partisi Milletvekili Jeyn Sırt, Türkiye Barış Meclisi Üyeleri, Af Örgütü temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi ziyaret etti. Belediyemizin yayınlarının sergilendiği stantta, ziyaretçilere belediyemizin bastırdığı dergi, kitapçık, takvim ve broşürler sunuldu. Birçok ülkenin ve kentin kültürünü buluşturan forum, sonuç bildirgesinin açıklamasından sonra yapılan yürüyüşle son buldu. / Nusaybin Belediyesi