Ayna, Neden Referandumu Boykot edeceklerini açıkladı

POLİTİKA Haber Girişi : 24 Temmuz 2010 12:00
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Nusaybinde Referanduma ilişkin halkla bir araya gelerek boykot sebebini açıkladı.
Ayna, Neden Referandumu Boykot edeceklerini açıkladı
BDP MARDİN MİLLETVEKİL AYNA NUSAYBİNDE REFERANDUMU NEDEN BOYKOT ETTİKLERİNİ AÇIKLADI
- AYNA; “12 EYLÜL 2010, 12 EYLÜL 1982 ANAYASASINI MEŞRULAŞTIRIYOR”

 
Arif Altunkaynak - Murat Yaman
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Nusaybin’de Referanduma ilişkin halkla bir araya gelerek boykot sebebini açıkladı. Ayna, Başbakan Erdoğan’ın Tansu Çiller’in son dönemlerinde olduğu gibi kamerayı görünce ağlamaya başladığını ileri sürdü.
 BDP Mardin İl Örgütü, referandumda alacakları boykot kararına ilişkin Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi Ape Musa Konferans salonunda boykot kararının startını verdi.
 Toplantıya BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, BDP Mardin İl Başkanı Ali Aslan, BDP İlçe ve belediye başkanları ile çok sayıda partili katıldı. Salona “Ne kadar boykot o kadar özgürlük”, “AKP’nin yamasına karşı demokratik anayasa”, “CHP-MHP’nin statükosuna karşı gerçek değişim için boykot”, “ Ne evet ne hayır referandumu boykot ediyoruz” pankartları asıldı.   

Toplantıda konuşma yapan BDP PM üyesi Mahmut Çelik, Ak Parti’nin sivil bir darbe yaptığını belirterek; “hep Kürtlerin talepleri için bir şeyler söylediğini ancak hiçbirini yapmadı” dedi.
 - ‘BİZİ DÖVEN ADAM DEĞİŞİYOR’
 Daha sonra partililere konuşma yapan BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, referanduma ilişkin boykot etme kararlarının olduğunu ifade ederek, “AKP,  yerel seçimlerden önce olduğu gibi referandum öncesinde tekrar askerleri gözaltına almaya başladı. Onları tutukladın başkaları geçer yerlerine. Sen onun mevzuatını ve iç düzenlemesine yapmadıktan sonra mantığını, zihniyetini değiştirmedikten sonra onların tutuklanması demokrasi anlamında gelmez. Sen sadece kendi iktidarına karşı gelişen bir ayaklanmayı bastırıyorsun. Yoksa Kürtlere karşı yapılan uygulamalar için tutuklamalar gerçekleştirilmiyor. Kürtlere karşı yapılan uygulamalar devam ediyor. Bu sadece statükonun el değiştirmesi iktidarın el değiştirmesidir başka bir şey değildir. Bizi döven adam değişiyor. Bizi dövmekten vazgeçmiyor. Dün başka bir adam dövüyordu bugün Recep Tayyip Erdoğan dövüyor. Bizi döven adamı tutukluyor ama sen dövüyorsun artık. Benim için değişen ne. O da kötüydü sende kötüsün. Bunlar ikiyüzlü sahtekar yaklaşımlardır” dedi.
 - ‘BAŞBAKAN ERDAL EREN’E DEĞİL KENDİSİNE AĞLIYOR’
 Başbakan Erdoğan’ın son grup toplantısında döktüğü gözyaşları hatırlatan Ayna, başbakanın Erdal Eren için ağlamadığını sözlerine ekleyerek; “Evet başbakan ağladı ama Erdal Eren için ağlamadı kendine ağladı. Tansu Çiller kaybettiğini anladığında kameraların karşısına çıkarak ağlıyordu. Şimdiki başbakan da kaybettiğini anladığı için ağlamaya başvuruyor. Başbakana bakınca Çiller’i hatırladım” dedi.
 Anayasanın bir bütün olarak değiştirilmesini isteyen Ayna, anayasayı değiştirmek isteyenleri kandırmaya çalıştıklarını dile getirdi.
 12 Eylül Referandumunun 1982’de değiştirilen anayasayı meşrulaştırılan bir anayasa olacağını kaydeden Ayna, “anayasa halk oylamasına sunuluyor. O anayasaya evet demek, 1982 anayasasına da evet demektir. Ivır zıvır değişikliklerle de anayasayı değiştiriyoruz imajını veriyorlar. Bu anayasada kendini görmeyen neyin altına imza atacaklar. Düşünce özgürlüğü anayasal güvence altına almalı diyoruz. Bu var mı yok” dedi.
 
Ak Parti’nin hazırladığı anayasa paketini de değerlendiren Ayna, "Bu paket geçerse Kürtler çocuklarına 'w' ve 'x' harflerini barındıran isimler koyabilecek mi? Kimlikleri Anayasal güvenceye alınacak mı? Eşitlik ve özgürlük arayışları cevap bulacak mı? Tekçi zihniyet aşılacak mı? Hayır. Bunların hiç biri olmayacak. Aynı anayasayı apoletliler yapmıştı şimdi ise kravatlılar yapıyor. Hepsi budur” diye konuştu.
 Kürtlerin referandumda sandıkların başına gitmeme çağrısını yenileyen Ayna, 12 Eylül’de yapılacak olan referandumu boykot edeceklerini dile getirdi. / Nusaybinim.com