Azadiya Welat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kurşun'a 166 Yıl 6 ay hapis

GÜNDEM Haber Girişi : 13 Mayıs 2010 21:19
Azadiya Welat Gazetesinin 103 sayısında yayımlanan haberlerden dolayı yargılanan eski Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Vedat Kurşun, 166 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
-AZADİYA WELAT GAZETESİNİN 103 SAYISINDA YAYIMLANAN 
HABERLERDEN DOLAYI YARGILANAN GAZETENİN ESKİ YAZI İŞLERİ 
MÜDÜRÜ VE İMTİYAZ SAHİBİ VEDAT KURŞUN, 166 YIL 6 AY HAPİS
CEZASINA ÇARPTIRILDI
 
DİYARBAKIR -  Azadiya Welat Gazetesinin 103 sayısında yayımlanan haberlerden dolayı yargılanan eski Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Vedat Kurşun, 166 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, tutuklu sanık Vedat Kurşun ve avukatları hazır bulundu.
Mahkeme, önceki duruşmada sanık avukatların ''Reddi hakim'' talebi üzerine, heyetten bir üyenin değiştiğini bildirdi.
Sanık avukatı Serhat Eren savunmasında, dava dosyasının haber yayma hakkı çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği belirterek, ''Bu propaganda olarak kabul edilemez. Bizce hukuka uygun değildir'' dedi.
Avukat Meral Danış Beştaş da davanın düşünce suçu kapsamında ele alınması gerektiğini ifade ederek, ''Bir kişi dağa çıksa 10 yıl kalıp gelse 6 yıl 3 ay hapis cezası alır. Eyleme katılmışsa bu ceza 36 yıl olur. Müvekkilime haberlerden dolayı istenen 525 yıl insanda adalet duygusunu paramparça eder'' diye savunma yaptı.
Sanık Kurşun da son savunmasında, gazetedeki haberlerde halkı şiddete yönlendirecek kelimeler kullanmadığını anlatarak, ''Ben suç işlediğime inanmıyorum'' dedi.
Mahkeme verdiği kısa bir aranın ardından sanık Kurşun'u gazetenin Ağustos 2006 ile Haziran 2008 tarihleri arasındaki yayınlarında 103 kez terör örgütünün propagandasının yapıldığı gerekçesiyle 1'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın ''Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçundan da 12 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını kararlaştırdı.
Sanık Vedat Kurşun, ''Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' ve 103 kez ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından toplam 166 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. / İbrahim Yakut - AA - Nusaybim.com 
 
Editör Notu: Türkiye'de Basın ve düşünce özgürlüğünün yaşandığı günleri görme ümidiyle - Basın Emekçilerinin Mücadelesi devam edecekti. Düşünceleri ne olursa olsun hiç bir Gazeteci yargılanmamalı. Gazetecileri Mahkemeler değil Halkın fikirleri yargılasın...