BDP Eşbaşkanı Nusaybinlilere hitap etti

POLİTİKA Haber Girişi : 22 Ağustos 2010 20:58
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Mardinin Nusaybin ilçesinde halkı, 12 Eylülde yapılacak referandumda sandıkları boykot etmeye davet etti.
BDP Eşbaşkanı Nusaybinlilere hitap etti
- BDP EŞBAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ;
-“12 EYLÜL’DE NUSAYBİN’DE SANDIKLAR BOŞ ÇIKINCA BAŞBAKAN HÜZÜNLÜ GÖZLERLE TEK MİLLET, TEK DİL DİYEBİLECEK Mİ?”
- “KENDİ ŞEREFİYLE YAŞAMAK İSTEYEN HERKES BOYKOT DESİN. BIRAKIN AKP’NİN MAKARNACI TAYFASI EVET, CHP – MHP’NİN ERGENEKONCU TAYFASI DA HAYIR DESİN”
- “  EĞER TAYYİP ERDOĞAN YÜZDE 5 SEÇİM BARAJINA İNERSE, TUTUKLU ARKADAŞLARIMIZI SERBEST BIRAKIRSA VE YENİ BİR ANAYASADA KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEĞİNİ BU MEYDANLARDA SİZLERE SÖZ VERİRSE KARARIMIZI TEKRAR SİZLERLE TARTIŞIRIZ”

 
Haber - Fotoğraf - Kamera: Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Mardin’in Nusaybin ilçesinde halkı, 12 Eylül’de yapılacak referandumda sandıkları boykot etmeye davet etti. Demirtaş, boykot kararından vazgeçme şartını da Nusaybin’de açıkladı.
     Nusaybin Çağ Çağ deresi kenarında bulunan Nevruz alanında halka hitap eden BDP eşbaşkanı Demirtaş, 12 Eylül Darbe anayasasını, Tayip Erdoğan Anayasasını da, CHP – MHP zihniyetini de hepsini tek kalemde boykot etme fırsatı yakaladıklarını, Nusaybin halkı bu fırsatı kaçırmayacağını söyledi.
    Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Bazıları diyor ki Nusaybin halkının kafası karışık. Nusaybin halkı boykot demez diyor bazıları. Şimdi bu kafası karışık olanların, bu AKP tayfasının karışmış olan kafalarını hep birlikte 12 Eylül’de düzeltelim diyorum. 12 Eylül’de sandıklar Nusaybin’de de boş çıkınca AKP’nin kafası netleşecek. İşte o zaman bomboş sandıklara bakan başbakan hüzünlü gözlerle,  gözleri yaşararak tek millet diyebilecek mi? tek dil diyebilecek mi acaba?  O zaman Cemil Çiçek bu halka yaptığı hakaretlerden utanacak mı?”

“DEMOKRATİK ÖZERLİK İSTİYORUM DİYEN BOYKOT EDECEK”
Ben artık Nusaybin’de kendi anadilimde eğitim yapmak istiyorum, ben artık Nusaybin’in vergi dairesinde, hastanesinde, okulunda kendi anadilimle konuşacağım, ben artık Nusaybin’de kendi kendimi yöneteceğim, ben artık özgürlük, demokratik özgürlük istiyorum diyen, Demokratik Özerlik istiyorum diyen 12 Eylül referandumunu boykot edecek. Bırakın AKP’nin makarnacı tayfası evet, MHP – CHP’nin Ergenekoncu tayfası hayır desin”.

“ERDOĞAN’IN MİTİNGLERİNDE SERİNLETİCİ GAZ, BİZİM MİTİNLERDE BİBER GAZI KULLANILIYOR”
“Kendi şerefiyle,  haysiyetiyle yaşamak isteyen herkes boykot desin. Sandıklar sizin meydanlar bizimdir. Bir tek Nusaybinli sandığın başına gitmesin. Bunlara öylesine bir ders verin ki bunların feleği şaşsın. Tayip Erdoğan’ın mitinglerinde serinletici gaz sıkıyorlar bizim mitinglerimizde biber gazı. Olsun biz sandığa gitmeyerek bunun hesabını soracağız. Elbette ki bugüne kadar kim size hakaret zulüm yapmışsa, inkâr etmişse, bu halkı tanımayacağız demişse biz de hiçbirini tanımayacağı. Ve biz bu duruşumuzla, bu kararlı, inatçı duruşumuzla yeni anayasa istediğimizi bütün dünyaya ilan edeceğiz. Boykot kararı bu güne kadar yürüttüğümüz kararlı mücadelenin siyasi bir iradeye dönüşmüş halidir. Bütün dünyanın gözü sizin sandıklarınızda olacak. Bütün dünyan gözü önünde sandıklar açıldığı zaman herkes baskınlar, inkarla, işkencelerle, coplarla ve gazla durduramadıkları bir halkın kararlılığını görecek. Sen bizi tanımıyorsan bizde seni tanımıyoruz. Sen böyle boş boş konuşuyorsan bizde sandıkları boş bırakıyoruz. Ve sen bu copları başımız çalışıyorsan bizde bu sandığı boş olarak senin başına çalacağız. Madem bu halkın temsilcilerini tanımayacaksın, 80 yıldır bu halkı tanımıyorsan biz de seni tanımıyoruz diyeceğiz.

“BOYKOTTAN VAZGEÇME ŞARTI”
“Referandumda sandığın anahtarı sizin elinizde olacak. Kürtler referandumun sonucu belirleyecek. Şunu aslan unutmayın BDP boykot kararında ısrarcısıdır. Ne son gün ne son hafta boykot kararında dönüş yoktur. Eğer Tayip Erdoğan yüzde 5 seçim barajına inerse, tutuklu arkadaşlarımızı serbest bırakırsa ve yeni bir Anayasada Kürt sorununu çözeceğini bu meydanlarda sizlere söz verirse biz sizlerle tekrar tartışırız. Ama bunun dışında asla ama asla sandığa gitmek yok. Çok kararlı olacağız her yerde boykotu anlatacağız”.
     Miting sonrası istirahata çekilen Demirtaş, Programlarına sabah ilçeye bağlı beldeleri dolaşarak ve STK temsilcileriyle görüşerek devam edecek. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi