BDP'li Ayna Nusaybin'de "Boykot"u anlattı

POLİTİKA Haber Girişi : 08 Eylül 2010 10:35
Mardin'de referandum çalışması yürüten BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Nusaybinde vatandaşlara aldıkları boykot kararını anlattı.
Murat Yaman – Abdullatif Altunkaynak
Mardin'de referandum çalışması yürüten BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Nusaybin’de vatandaşlara aldıkları boykot kararını anlattı. 12 Eylül'de yapılacak olan Anayasa halk oylamasına sayılı günler kala BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın öncülüğünde halk toplantıları ve esnaf ziyaretleri sürüyor. Nusaybin'in kylerini ziyaret eden Ayna beraberindekiler daha sonra Mittani Kültür Merkezi Ape Musa Konferans Salonunda Sivil Toplum Örgütleri ile bir araya geldi. Burada referandumda aldıkları boykot kararına ilişkin görüşlerini bildiren Ayna, daha sonra Musa Anter Parkında düzenlenen halk toplantısına katıldı.
    Halk toplantısında ilk konuşmayı yapan BDP Nusaybin İlçe başkanı Süleyman Çiftçi, partilerinin almış olduğu boykot kararını anlatarak, Nusaybin halkının 12 Eylül'de sandık başına gitmemesini istedi. Çiftçi, 12 Eylül halk oylamasında Türkiye'de en yüksek boykot oranın Nusaybin'de çıkacağını iddia ederek, Nusaybin'in boykot rekoru kıracağını söyledi.
Daha sonra konuşan BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, anayasanın demokratikleştirilmesi ve sivilleştirilmesi için çoğulcu bir kimliğe kavuşması gerektiğine vurgu yaparak, tek dil ve tek millet denildiği sürece bu anayasanın hiçbir zaman sivilleşmeyeceğini ve demokratikleşmeyeceğini belirtti. Ayna, tekçiliğin faşizm ve militarizm olduğunu sözlerine ekleyerek, şöyle devam etti:
'Birinci maddeden son maddeye kadar değiştirilse bile, tek dil, tek millet diyecekse bu hiçbir zaman gidip o anayasaya evet demeyeceğiz demektir. Bunu dediğimde bize diyorlar ki, 'Niye boykot ediyorsunuz, gelin hayır deyin'. Biz niye hayır demiyoruz. Madem bu 25 maddeyi beğenmiyoruz ve istediğimiz maddeler yok. O zaman hayır niye demiyoruz. Çünkü hayırcılar CHP ve MHP. Onlar da ne diyor 'tek dil tek millet' diyor. Hayır dediğimizde şu olacak. Biz CHP ve MHP'nin inkârına evet demiş olacağız. Bugün AKP ile CHP arasında bir iktidar kavgası var. MHP ile BBP arasında bir iktidar kavgası var. Bize de 'gelin taraf tutun, amigoluk yapın' diyorlar. Gelin sizin inkâr eden politikanızı kimin belirleyeceğini seçin diyorlar. Bu yüzden boykot ediyoruz. Biz AKP'ye, CHP'ye inkâr olsun diye boykot etmiyoruz. Biz inkârı, anadil yasağını, militarizmi, savaşı boykot ediyoruz.'
 - BAŞBAKAN'IN BEYNİ FAŞİST VE IRKÇIDIR
    Başbakanın bir ilke imza attığını ve hiçbir konuşmasını kendini bu kadar açık etmediğini dile getiren Ayna, Başbakanının Hakkari'de yerel seçimlerden önce bir konuşmasında kendi maskesini düşürdüğünü şimdi ise aynısını yine yaptığını söyledi. Ayna, Başbakanın öz kardeşlikten bahsettiğini ve Kürtlerin öz kardeşleri olduğunu iddia ettiğini ifade ederek, 'Ben size soruyorum öz kardeşlik nedir. Biz öz kardeşlikten ne anlıyoruz. Öz kardeşlik kardeşinin hakkını yok saymak, ihlal etmek değildir. Öz kardeşlik kardeşinin dilini, kimliğini inkâr etmek değildir. Aksine kardeş olan bir başkası hakkını gasp ettiğinde önce kendisi mücadele eder. Erdoğan bunu mu yapıyor, hayır. Öz kardeşlikten uzaktan yakından ilgisi yok. Başbakan öyle bir laf etti ki, 'Bu ne biçim Kürt partisidir. Akın Birdal, Ufuk Uras Kürt değil' dedi. İşte başbakanın maskesinin düştüğü an. İşte öz kardeşlikten anladığı an. Öz kardeşlikten anlamadığı buradan bellidir. İşte beyni böyle çalışıyor ha, ne yapalım. Beyni faşist, ırkçı böyle çalışıyor. Başka türlü hafızası almıyor. Ona göre nasıl bir Türk kalkar, bir Kürtün hakkını savunur. Ona göre mümkün değil bu, böyle anlıyor. Erdoğan bizim öz kardeşimiz değildir ama Akın Birdal bizim öz be öz kardeşimizdir. Çünkü kardeşliğin gereğini o yerine getirdi. Çünkü Kürt halkının mücadelesini onlarca yıl yürüttü. Bu uğurda ölümü göze aldı, bu uğurda 9 kurşun yedi. Kardeşlik budur. Öğrensin başbakan Akın Birdal'dan kardeşlik neymiş' dedi.”
    Ayna Halk toplantısında kahveleri dolaşarak vatandaşlara boykot çağrısı yaptı. / Nusaybinim.com