BDP Mardin Milletvekili Ayna Nusaybin'de halka seslendi

POLİTİKA Haber Girişi : 10 Temmuz 2010 17:12
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin Milletvekili Emine Ayna yapılacak referandumu işaret ederek, 12 Eylül 2010un AKPnin siyasi darbesi olacağı ileri sürdü.
BDP Mardin Milletvekili Ayna Nusaybin'de halka seslendi
- BDP MARDİN MİLLETVEKİLİ EMİNE AYNA;
-“12 EYLÜL 1980 ASKERİ DARBE, 12 EYLÜL 2010 İSE AKP’NİN SİYASİ DARBESİ OLACAK”

 
Haber /  Foto / Kamera: Arif Altunkaynak - Mehmet Doğan - Murat Yaman
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin Milletvekili Emine Ayna yapılacak referandumu işaret ederek, 12 Eylül 2010’un AKP’nin siyasi darbesi olacağı ileri sürdü. Ayna’nın ilçeden ayrılmasından sonra Şirin Bulvarı ve 27 Mayıs Caddesinde olaylar çıktı. 

Aralarında BDP Mardin Milletvekili Ayna, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP il başkanı Ali Aslan, İlçe başkanı Süleyman Çiftçi ile Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Abdulgani Bilge'nin de olduğu grup Şirin Bulvarında bir araya gelerek şehir merkezinde bulunan BDP ilçe binasına kadar yürüdü.
 
BDP binası önünde toplanan gruba hitap eden Ayna, Başbakan Erdoğan’a yüklendi.
 Toplanma nedenlerinin Kürt halkına yapılan uygulamalar olduğunu bildiren Ayna şöyle konuştu;
“Ölümleri, inkârı, işkenceyi protesto ediyoruz. Yürüyüş sırasında emniyet güçleri taş atan çocuklar olursa kitleyi durduracağız dedi. Şiddete karşı kendini savundukları için 3 bin çocuk tutuklu ve şuanda cezaevlerinde mahkûm durumda. Peki, o gerilla cenazelerine işkence yapan koskoca adamlara kim dur diyecek”.
12 Eylül’de yapılacak Referanduma da değinen Ayna, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Halkı sandığa götüren ve bizi demokrat olmamakla suçlayan bu demokrat başbakan 3 bin çocuğu tutuklattı, DTP’yi kapattırdı. Koalisyon hükümetler bile tezkereyi geçirmemişti, bu demokrat başbakan tezkereyi geçirdi onlara askeri de savaşa gönderdi. Analar 10 gündür evlatlarının cenazelerini beklerken bu demokrat başbakan deniz kenarında tatil yapıyor. 12 Eylül’de yaşadıklarımızı bize tekrar yaşatan bu demokrat başbakan bize demokrasi getireceğini iddia ediyor. AKP’ye ve yardakçılarına sesleniyorum. 12 Eylül 1982 Askeri darbe bize diz çöktürmedi, hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmedik. Bu günde vazgeçmeyeceğiz. 12 Eylül 2010 AKP’nin siyasi darbesidir. Buna boyun eğmeyeceğiz”.
 
Ayna’dan sonra konuşan BDP il başkanı Ali Aslan, Kürt halkı dünya halkları gibi özgürleşmedikçe bu hareket bitmeyeceğini söyledi.
 Daha sonra BDP ile başkanı Süleyman Çiftçi, Perşembe günü Hakkâri’den Şanlıurfa’ya gönderilen PKK / Kongra gel örgütü üyesinin cenazesini beklerken Polisin kendilerine gösterdiği tavrı kınayan basın açıklamasından sonra olaylar çıktı.
 Şirin Bulvarı ve 27 Mayıs Caddelerinde toplanan gruplar Polise taşlarla saldırdı. Polis gruplara Tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. İlçede olaylar devam ediyor. / Nusaybinim.com