'Benim Kentim' Projesi ekibi Nusaybinli çocuklarla buluştu

EĞİTİM Haber Girişi : 28 Mayıs 2010 07:33
2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbulda çeşitli kutlamalar ve bir seri sanat etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu önemli etkinlikler çerçevesinde Avrupa Komisyonu Kültürel Köprüler programı kapsa
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak
2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’da çeşitli kutlamalar ve bir seri sanat etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu önemli etkinlikler çerçevesinde Avrupa Komisyonu Kültürel Köprüler programı kapsamında kabul gören “Benim Kentim” isimli proje eğitim ayağında 2 Sanatçı Nusaybin’de öğrencilerle bir araya geldi.
 Nusaybin Atatürk ilköğretim okulunda 30 öğrenciyle bir araya gelen Pace Çocuk Sanat Merkezi sanatçılarından Nihat Barış Karayazgan ve Ebru Deniz, öğrencilere dağıttıkları özel kâğıtların üzerine hayallerindeki Nusaybin’i çizmelerini istedi. Sanatçılar daha sonra öğrencilerin çizimlerini kolye haline getirdi.
 
Muhabirimize bilgi veren Mimar Nihat Barış Karayazgan, Türkiye’nin İstanbul dışında diğer kentlerinin ve farklı kültürel yapılarının Avrupa’da tanıtımına olanak sağlayacak olan bu projenin karşılıklı kültür alışverişi sağlayacak ve Türkiye ile Avrupa arasındaki kültürel bağları ilerletmek için olanak yaratacağını söyledi.
 Proje hakkında da bilgi veren Karayazgan şöyle konuştu;
“Benim Kentim projesi, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir ve Anadolu Kültür, platform garanti güncel sanat merkezi ile işbirliği içinde British Council tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında Avrupa’dan beş saygın ve tecrübeli sanatçı, Türkiye’ye, ülkenin 21. yüzyıldaki kültürel zenginliğini ve çeşitliliğini tecrübe etmek üzere davet edildi. Aynı zamanda buna paralel olarak Türkiye’den beş başarılı genç sanatçı da, Avrupa’nın ileri gelen kültür kurumlarında en yeni işlerini sergileme olanağı bulacaktır. 2009 yılı itibariyle kentlere özel birer sanat yapıtı üretmek üzere Avrupa’dan beş sanatçı ziyaretlerine başladı. İstanbul dâhil Türkiye’den Çanakkale, Konya, Mardin ve Trabzon kentlerinin dâhil olacağı bu proje Avrupa’dan gelecek olan sanatçılara, çalışacakları kenti ve Türkiye’yi tanıma fırsatı sağlayacak. Sanatçıların “Benim Kentim” proje ekibi ve kentlerin yerel yönetimleri ile beraber geliştirecekleri projeler 2010 yılında halka açılacaktır”.
Proje kapsamında seçilen 5 ilde toplamda 7 bin 500 gençle çalışmayı hedeflediklerini kaydeden Karayazgan Nusaybin’de 330 çocukla çalışmayı öngördüklerini kaydetti / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi