Cumhuriyetin 98. Yıl dönümü Nusaybin’de yapılan törenlerle kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. Yıl dönümü dolayısıyla Nusaybin’de yapıla törenlerle kutlama yapıldı.

 

İlk program Hükümet Konağında düzenlendi. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Garnizon Komutanı P. Yzb. Fatih Dağhan Koçak ve Cumhuriyet Başsavcısı Hami Can tebrikleri kabul etti.

 

Daha sonra kutlamalar Atatürk Spor Salonunda devam etti.
Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Kayabaşı, Garnizon Komutanı P. Yzb. Koçak ve Cumhuriyet Başsavcısı Can, törene katılanların Bayramını tebrik etti. Saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Kayabaşı, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Konuşmasına, “Şanlı bir tarihe ve yüksek bir medeniyet birikimine sahip milletimizin özgürlük ve bağımsızlığının sembolü olan Cumhuriyetin 98. yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” sözleriyle başlayan Kayabaşı, Cumhuriyetimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin azim ve kararlılığı ile vücut bulmuş büyük bir eser olduğunu ifade etti.

 

Kayabaşı konuşmasını şöyle sürdürdü,
“Vatan, bayrak ve mukaddesatı uğruna hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ve her türlü zorluğa göğüs geren Milletimizin kahraman evlatları Malazgirt'ten Çanakkale'ye kadar tarihinin her döneminde asil ve kararlı duruşuyla insanlığa barış, huzur ve umut olmuştur.
Irk, din, dil, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının özgürlüğü ve eşitliği temeline dayanan Cumhuriyet, bizi millet olarak bir arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü ve dayanışmamızı sağlayan, güçlü bir Türkiye ideali etrafında birleştiren ortak ve vazgeçilmez değerimizdir.
Dün olduğu gibi bugün de büyük devlet olmanın şuur ve haysiyetine sahip olan necip milletimiz; birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin, geleceğini karartmaya teşebbüs edenlerin hesaplarını daima hezimete uğratmıştır ve uğratacaktır. Zira İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 98 yıl önce olduğu gibi bugün de dipdiri yaşamaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle; canlarını bu vatan, millet ve devlet uğruna feda eden, sahip olduğumuz tüm değerleri bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, değerli Nusaybinli hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.”

 

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Kayabaşı’nın konuşmalarından sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, Cumhuriyet şarkıları söylendi, folklor ve kung fu gösterileri düzenlendi.

 

Kutlamalar, hafta boyunca yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Garnizon Komutanı P. Yzb. Fatih Dağhan Koçak, Cumhuriyet Başsavcısı Hami Can, İlçe Jandarma Komutanı J. Yarbay Dr. Kahraman Gürbüz ve İlçe Emniyet Müdürü Salman Çelik tarafından ödüllerin verilmesiyle sona erdi.