DTK Eşbaşkanları Türk ve Tuğluk Nusaybin'de Halka seslendi

POLİTİKA Haber Girişi : 08 Aralık 2010 10:05
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ile DTK Meclisi Mardinin Nusaybin ilçesinde halka seslendi.
DTK Eşbaşkanları Türk ve Tuğluk Nusaybin'de Halka seslendi

- DTK EŞBAŞKANI AHMET TÜRK;
-“ BİZ, KÜRT HALKINI DEMOKRASİYE VE ÖZGÜRLÜĞE ULAŞMASINI İSTİYORUZ”

Arif Altunkaynak - Mehmet Doğan

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ile DTK Meclisi Mardin’in Nusaybin ilçesinde halka seslendi. Şirin Bulvarı önünde bekleyen kitleye karışan Türk ve Tuğluk, yaklaşık 2 Km. Yolu kitleyle birlikte yürüyerek esnafı selamladı.
    
DTK Eşbaşkanları ve DTK Meclisi üyeleri, Nusaybin Şirin Bulvarı girişinde kendilerini bekleyen kitleyi selamladı. Daha sonra araçlarından inerek kitleye karışan DTK’lılar, yaklaşık 2 km. yolu yürüyerek Mitanni Kültür Merkezi’ne geldi.
     MKM’de halka hitap eden DTK Eşbaşkanı Türk, Kürt halkı yaşamının büyük zorluklar ve büyük mücadeleyle geçtiğini söyledi.
 Bu günde bu mücadelenin gün be gün yeni bir yaşam, onurlu bir yaşam için devam etiğini kaydeden Türk, Mücadele deyince akıllara Nusaybin’in geldiğini bildirdi.
     Türk konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Zulme, zora, işkenceye rağmen Kürt halkı mücadelesini bırakmamıştır. Bu gün halkının özgürlüğü için onurlu bir yaşam için mücadele ediyoruz. Halkımız, kötülüğü, zulmü hiç kabul etmeyecektir bunu herkes böyle bilmeli. Bu gün Kürt halkı ne istiyor? Bizim isteğimiz sadece Kürt halkı için değildir. Biz Kürt halkının da demokrasiye ve özgürlüğe ulaşmasını istiyoruz. Ermeni halkı da özgürlüğüne ulaşsın. Süryani ve Arap halklarının da özgürlüğe ulaşmasını istiyoruz. Ancak bu gün Kürt halkı sorunu Türkiye’nin gündemindedir. Kürt halkı sorunu çözülmeden ne özgürlük olur ne demokrasi olur ne de onurlu bir yaşam olur. Biz Kürt sorunun çözümü için amadeyiz, halkların barışı için amadeyiz, biz eşitlik için amadeyiz. Biz eşit bir yaşam için amadeyiz.
Ancak bu gün bakıyoruz ki bu devlet ve bu hükümet eşit bir yaşam için Kürtlerin istekleri doğrultusunda, demokrasi doğrultusunda, barış doğrultusunda adım atmıyor. Birkaç ay önce Sayın Abdullah Öcalan, barış ve halkların kardeşliği için çok büyük bir fırsat sundu. Ancak bu gün bu fırsatı görmek istemiyorlar. Barış yolunda Kürt sorunun çözümü yolunda ortaya hiçbir proje koyamadılar. Bu gün kan akıyor. Biz kanın durmasını istiyoruz. Kanın durması ve barış seçimden çok daha önemlidir.”
Kürt halkının hiçbir zaman kaybetmediğini ancak siyaset, sivil toplum ve demokrasi konusunda çok şey kaybettiğini aktaran Türk; “o yüzden halkımızı demokrasi kültürü yolunda ve birleşmede kucaklamamız lazım.  Bu gün halkımızın sorunları çoktur. Bu sorunları da siyaset ve sivilleşme çerçevesinde çözelim. DTK bunun için vardır. Biz bunun için çalışıyoruz” dedi.
   Türk’ün konuşmasından sonra kitle olaysız bir şekilde dağıldı. Daha sonra Nusaybin Belediyesini ve BDP ilçe başkanlığını ziyaret eden DTK üyeleri, Belediye başkan vekili Hasan Bozkurt ve BDP ilçe başkanı Süleyman Çiftçi’yi ziyaret etti. /Nusaybinim.com