Eğitim Bir Sen’den Ramazan Bayramı mesajı

DUYURU Haber Girişi : 03 Haziran 2019 15:05
Eğitim Bir Sen Nusaybin Temsilcisi Mehmet Şefak Kavak, Ramazan Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Eğitim Bir Sen Nusaybin Temsilcisi Mehmet Şefak Kavak, Ramazan Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı.
"Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu kurtuluş olan Ramazan ayının hatimesi, bereketi ve mükâfatı olan bir bayramı daha idrak ediyoruz. Hakka yönelmenin, sabretmenin, şükretmenin, kötülükten kaçınmanın, iyilik ikliminde geçen bu zamanın bereketi ve rahmetine her daim muhtacız. Paylaşmanın, yardımlaşarak dayanışmanın, vererek arınmanın hazzını yaşadığımız bu günlerin tacı olan Ramazan Bayramımız mübarek olsun.
Bayram, kulluğun hazzına ram olmak, inanç esaslarımızı yaşam tarzına büründürmek, selam ile tüm duvarları yıkmak, tövbe ile manen yıkanmak, infakla arınmak ve yeni bir başlangıç yapmaktır. Bayram, inzal olmuş hakikatin mesajına muhatap olmanın onurunu idrak etmek, varoluş gayesine uygun yaşamanın getirdiği hak edilmiş sevince ortak olmaktır. Ramazan, rahmetle esirgendiğimiz, her kul için ardına kadar açılmış mağfiret kapılarıyla yeniden doğduğumuz; Mevla’nın bize sevgisi, merhameti ve cömertliğinin nişanesidir.  Bayramdan murat; bir ay boyunca sırf O’nun rızasını gözeterek nefsi ve nefsanî isteklerden uzak durarak sonunda bayramla ruhları onarmak, olgunlaştırmak, bu yükselişin zaferini kutlamaktır. Bayram, müminler için sabırla sürdürülen bir dirayet, şükürle kemale erdirilen bir tevhit, paylaşma duygusuyla yapılan infak, kardeşliği coşkuyla idrak etmektir. Bayram, hayatın merkezine umudu koymak, şartlar ne olursa olsun hiçbir karamsarlığa   yenik düşmemek, bezgin olmamak, sevgiyle yaklaşmak, hayata tutunmak, imanla ümit var olmaktır.  Bayram dost olmak, dost kalmak, dostları hatırlamak, mazlumlara kucak açmak, hoşgörüyü ve kucaklaşmayı hayatın temel, dayanağı yapmaktır. Bayram, Allah için sabretmenin, yaşama biçimine dönüştüğü, hanelerin bereket, gönüllerin huzur bulduğu, sosyal yaraların şifasıdır.
Bu vesile ile ülkemizde ve bütün İslâm coğrafyasında, süreklilik arz etmesi gereken bir dayanışmaya duyulan ihtiyacın, olmak veya olmamak meselesine dönüştüğü bugünlerde, daha aydınlık bir gelecek umarak girdiğimiz Ramazan Bayramı’nın aile ve akrabalık bağlarımızın pekişmesine, komşuluk bağlarımızın güçlenmesine, toplumsal olarak ilişkilerimizin tahkim edilmesine; İslam âleminde barışa ve huzura vesile olmasını; coğrafyamızın dört bir yanındaki savaş ve çatışmaları sonlandırma ve esaret altındaki Müslümanların özgürleşmesi fırsatına dönüşmesini diliyor; üyelerimizin, eğitim çalışanlarının, milletimizin ve bütün Müslümanların bayramını tebrik ediyor, tüm insanlığın esenliğine vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyoruz. Bayramımız mübarek olsun."