Eğitim Bir Sen, YKS'de öğrencilerimiz mağdur edilmesin

EĞİTİM Haber Girişi : 17 Mayıs 2020 20:19
Eğitimciler Birliği Sendikası ( Eğitim Bir Sen) Nusaybin ilçe başkanı Mehmet Şefak Kavak, öğrencilerin mağdur olmaması için YKS'nin Nusaybin'de de yapılması gerektiğini söyledi.
Eğitimciler Birliği Sendikası ( Eğitim Bir Sen) Nusaybin ilçe başkanı Mehmet Şefak Kavak, öğrencilerin mağdur olmaması için YKS'nin Nusaybin'de de yapılması gerektiğini söyledi.
 
Eğitim Bir Sen temsilcisi Kavak tarafından yapılan açıklama şöye,
"Ölçme, Seçme  ve Yerleştirme Merkezi tarafından Türkiye'nin hemen hemen her il ve ilçe merkezinde yapılan  YKS sınavları 108.000 nüfuslu Nusaybin ilçemizde yapılmamaktadır. Geleceğimiz olan gençlerin selameti için bu sınavların ilçemizde de yapılmasını talep ediyoruz.
 
Mardin merkez ve Nusaybin dışındaki ilçelerde sınava katılmak için giden öğrencilerimizin arasında  az da olsa mide bulantısı ve baş ağrısı yaşayanlar oluyor. Kimi öğrenci sabah erken uyandığı için sınav giriş belgesi ve kimliklerini yanına almayı unutuyor, bazı öğrenci ve veliler trafik kazası geçiriyor, gidilen ilçelerde aşırı trafik sıkıntısı yaşanıyor, başka ilçeye giden öğrencilerin yol ve diğer masrafları farklı bir sıkıntı oluşturuyor, bu yıl bu sıkıntıların üstüne bir de coronavirüs hastalığı  mevcuttur. 
 
Bütün bu sıkıntılar yumağı bir araya gelerek sınav stresiyle birleşince sınav daha da zorlaşıyor. Yetkililerin bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak Nusaybin ilçemizin de sınav merkezi  olarak belirlenmesini istiyoruz. İlçemizde bu sınavların yapılması için yeterli sınav merkezi olacak sınav salonu, okul, bina sınav sorumluluğu üstlenecek idareci ve sınav salonlarında  gözetmenlik yapacak sayıda öğretmen ziyadesiyle bulunmaktadır.
 
Yükseköğretim kurumları sınavının (YKS) yapıldığı diğer il ve ilçe merkezlerinde sınav ne kadar huzur ve güven içinde yapılıyorsa Nusaybinimizde de yapılan diğer merkezi sınavlar en az o kadar huzurlu ve güvenli yapılmaktadır. İlçemizdeki bütün veli ve istikbalimiz olan öğrencilerimizin gözü ve kulağı oluyor, 
ÖSYM başkanı ve Milli Eğitim Bakanımızdan TYT ve AYT sınavlarının Nusaybinde de yapılmasını talep ediyoruz."