Eğitim Sen Nusaybin'deki öğretmen hakkında suç duyurusunda bulundu

GÜNDEM Haber Girişi : 06 Nisan 2021 16:40
Eğitim Sen Nusaybin Temsilciliği, bir öğretmenin sosyal medya hesabından Kürtçe ile ilgili yaptığı paylaşım üzerine açıklama yaptı.
Eğitim Sen Nusaybin Temsilciliği, bir öğretmenin sosyal medya hesabından Kürtçe ile ilgili yaptığı paylaşım üzerine açıklama yaptı.
 
 
Eğitim Sen Nusaybin Temsilcisi Yakup Taşçı ve yönetimi tarafından yapılan basın açıklamasında, öğretmen hakkında idari soruşturma başlatılması için Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.
 
 
Taşçı tarafından yapılan açıklamanın bir bölümü şöyle,
"5 Nisan 2021 tarihinde Nusaybin’de bir öğretmen, mesleğinin etiğiyle uyuşmayan bir tutumla Twitter hesabından : “Artık tayinim çıkabilir mii Allahım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı da”  demesi ; yıllardır sürdürülen inkar, asimilasyoncu politikalar ve  ırkçı söylemler ne yazık ki bir eğitimcide de kendini göstermiştir.
 
Eğitim-Sen olarak gerek diller üzerindeki asimilasyoncu politikalara gerekse toplum üzerindeki baskılara ve kutuplaştırıcı tutumlara karşı her daim mücadele edeceğimizi bilimsel,  laik, parasız eğitimden  ve anadilde eğitimden yana olan mücadelemizi daha da yükselteceğimizi belirtiyoruz.
 
Nusaybin Eğitim-Sen Temsilciği olarak idari işlemin başlatılması için gerekli başvurumuzu yapacağımızı, bu ve benzeri zihniyetlerle olan mücadelemizin hukuki alanda da devam edeceğini ve yasal sürecin takipçisi olacağımızı da vurgulamak isteriz. Bu tür yaklaşmaların bir daha gelişmemesi için yetkililerden duyarlılık beklediğimizi de belirtmek isteriz."