Elçi'nin cenaze konvoyu Nusaybin'den geçti

VEFAT Haber Girişi : 27 Aralık 2012 11:11
Cenaze konvoyunun geçtiği Nusaybin'de halk, İpekyolu kenarına gelerek cenaze konvoyunu uğurladı.
Nusaybinim.com Haber Servisi
Ankara'da bir süredir kanser tedavisi görmekte olan KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi hayatını kaybetti. Elçi için TBMM'de tören düzenlendi. Bugün özel bir uçakla Diyarbakır'a getirilen Elçi'nin cenazesi karayolula Cizre'ye doğru görütürülüyor.

Cenaze konvoyunun geçtiği Nusaybin'de halk, İpekyolu kenarına gelerek cenaze konvoyunu uğurladı. Akarsu yol kavşağından cenazeye dahil olan Nusaybinliler, Girmeli Beldesine kadar konvoya eşlik etti. Konvoyun geçtiği yol güzergahı boyunca yol kenarına gelen vatandaşlar, konvoyu selamladı.

Elçi, bugün Cizre'de son yolculuğuna uğurlanacak.

Bir süredir kanser tedavisi görmekte olan KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi 74 yaşında hayatını kaybetti.  Elçi'nin Medicana International Ankara Hastanesi’nde akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle vefat ettiği öğrenildi.

ŞERAFETTİN ELÇİ KİMDİR?
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Elçi, Cizre’de bir süre avukatlık yaptı.
 
12 Mart döneminde Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde yargılandı ve 8 ay kadar askeri cezaevinde tutuklu kaldı.
Elçi, 1977 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Mardin milletvekili olarak parlamentoya girdi. Şerafettin Elçi, 1978–1979 yılları arasında Bayındırlık Bakanı olarak görev yaptı.
12 Eylül darbesinden sonra tutuklanan Elçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi ve Yüce Divan’da yargılanarak çeşitli cezalara çarptırıldı.
1992’de Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı’nın kurulmasına öncülük eden Elçi, vakfın kurucu başkanlığını yürüttü. Vakıf, 1995’te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi.
Elçi, 1994’te de bir grup arkadaşıyla Kürt Demokratik Platformu’nun kuruluşunda rol oynadı, bu platformun sözcülüğünü yaptı. Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997’de kurulan Demokratik Kitle Partisi’nin oluşum faaliyetlerini yürüttü. Şerafettin Elçi, daha sonra Demokratik Kitle Partisi’nin Genel Başkanlığı’na getirildi. Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999’da Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.
Elçi, daha sonra 19 Aralık 2006’da kurulan Katılımcı Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanı oldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Şerafettin Elçi, evli ve 7 çocuk babasıydı.