Engelli rampası olmayan minibüse ceza

TÜRKİYE Haber Girişi : 14 Haziran 2012 09:03
7 Temmuz'a kadar engelli rampası yaptırmayan minibüslere "korsan taşımacılık"tan 2 bin lira para cezası verilecek
7 Temmuz'a kadar engelli rampası yaptırmayan minibüslere "korsan taşımacılık"tan 2 bin lira para cezası verilecek

Toplu taşıma hizmetlerinin engelli erişimine uygun hale getirilmesi için tanınan 7 yıllık süre 7 Temmuz'da doluyor. Engelliler için düzenleme yapmayan minibüslere 2 bin liraya kadar ceza verilebilecek.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, kanunun 3'üncü maddesinin değiştirilmesini isteyerek, "Bu madde suçu günahı olmayan minibüsçü esnafının ciddi şekilde mağduriyetine yol açacak" dedi.

Apaydın, minibüslere engelli yararlanabilecekleri tertibatların ilave edilmesinin teknik açıdan mümkün olmadığını savundu. Son düzenleme ile çalışma ruhsatı iptal edilecek minibüslere polis "korsan taşımacılık"tan bin 950 lira para cezası kesecek ve aracı 60 gün trafikten men edecek. Minibüsteki yolculara da 216 lira ceza kesilecek.

Kanuna göre, belediye ve özel halk otobüsleri ve dolmuşların engelli erişebileceği duruma getirilmesi gerekiyor. Yasanın uygulanıp-uygulanmayacağı tartışma konusu oldu. Zira birçok belediye otobüsünde bile engelli için rampa bulunmuyor.

Minibüslerin çalışma ruhsatlarını ise belediyeler veriyor. Belediyeler, 7 Temmuz'dan sonra engelli rampası olmayan minibüslerin çalışma ruhsatını iptal edebilecek.

Ancak, aynı durumdaki kendi toplu taşım otobüslerine bir yaptırımları söz konusu olmayacak. Bu durumun çifte standarda neden olacağı ve dava konusu yapılacağı ifade ediliyor Mardin iletişim