Evde bakıcı hizmetçi çalıştırana aylık 700 lira prim desteği

Evde bakıcı çalıştıranlar ayda 700 lira teşvik alabilecek, böylece çalışanın sosyal güvenlik priminin tamamı devlet tarafından karşılanmış olacak. Teşvikten sadece bakıcılar değil ev hizmetlerinde çalışanlar da yararlanacak. Destek kapsamında ev işlerinde çalışanlar için işverenin ödeyeceği sosyal güvenlik priminin 700 lirasını devlet karşılıyor.

 Konunun detayına geçmeden önce ev hizmetlerinde çalışanlar kimlerdir, kısaca değineyim.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre; ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması ev hizmeti sayılıyor. Ancak aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olanların yaptıkları işler ev hizmeti olarak sayılmıyor.

Ev hizmetlerinden çalışanların sigortalılıkları ise bir ay içinde 10 günden az ya da 10 günden fazla çalışma süresine göre farklılık gösteriyor. Çalışan, bir ay içinde 10 günden az çalışıyorsa işveren tarafından iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalanıyor ve prim tutarı da farklı oluyor; 10 gün ve üzerinde çalışıyorsa şartlar ve primler de değişiyor.

KOŞULLARI NELER
-Çalışanın işe giriş tarihi itibariyle İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor.

-Ev işleri için çalıştırılacak kişinin 01 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınmış olması gerekiyor.

-10 gün ve üzeri çalışanlar için teşvik veriliyor.

-Teşvik süresi 12 ay, ancak 18 yaşının üzerindeki kadınlar için bu süre 18 ay olarak belirlenmiş.

-Akrabalarını çalıştıranlar bu teşvikten faydalanamıyor.

-Çalışanın herhangi bir sosyal güvenlikten emekli olmaması gerekiyor.

-İşe tarihinden önceki 3 aylık sürede çalışmamış olması gerekiyor.

-Çalışanın işe başladığı tarihten üçüncü aydan itibaren teşvikten yararlanabiliyor.

- Geçen yıllarda işe alınan ev hizmetlileri için teşvik yok.

-İşverenin ya ev işi için işe yeni bir kişiyi alması ya da mevcut çalışanın üzerine ikinci bir kişiyi istihdam etmesi gerekiyor.

10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞANLAR
İşte, bu 700 liralık teşvik de ev işlerinde 10 gün ve üzeri çalışanları kapsıyor. Bugün için ev işlerinde hizmetli çalıştıranlar, her ay asgari ücretin (2.029,50 TL) yüzde 34.5’i oranında -ki bu da aylık 700.1 lira ediyor- sosyal güvenlik primi ödüyor. İster bakıcı olsun, ister temizlikçi; 700.1 liralık sosyal güvenlik priminin tamamı devlet tarafından karşılanıyor.

Gelelim, işverenler için teşvikten yararlanma sürelerine. 700 liralık prim desteği 2020’nin aralık ayını aşmamak kaydıyla 12 ay süreyle uygulanıyor. Eğer, kasım ayında ev işi için birini işe aldıysanız, 2019’un kasım ayında kadar aylık ödenmesi gereken primin tamamını devlet karşılıyor. Ancak işe alınan kişi 18 yaşından büyük kadınsa ve 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkekse teşvikten yararlanma süresi 18 aya çıkıyor. Bir başka deyişle 18 ay boyunca çalışan adına yatırılacak tüm primleri devlet üstleniyor. Böylece de işverenin cebinden, çalışanın maaşından dışında başka bir hiçbir para çıkmıyor.

Günün Sözü :”Her şey çok olunca ucuzlar. Ancak edep bunun aksinedir. O çoğaldıkça değeri artar.” (Şems-i Tebrizi)

Abdulbaki AKBAL
Denetçi-S.M.Mali Müşavir
[email protected]