Gazetemizin 2. sayısı çıktı. STK ve Aydınların görüşleri şöyle;

GÜNDEM Haber Girişi : 12 Nisan 2010 13:27
Büyük uğraşlar sonucu gazetemizin ilk sayısı geçtiğimiz hafta okurlarıyla buluştu. Hatta bazı okurlarımız, gazeteyi elimize aldığımız ilk anki heyecanımızı paylaştı.
Büyük uğraşlar sonucu gazetemizin ilk sayısı geçtiğimiz hafta okurlarıyla buluştu. Hatta bazı okurlarımız, gazeteyi elimize aldığımız ilk anki heyecanımızı paylaştı. Bizim için meşakkatli ama o kadar da güzel bir hafta oldu. Gazetemizin açıldığı haberini Nusaybinim.com ve Mardinlife.com'da okuyan şehir dışındaki hatta yurt dışındaki bazı okurlarımız telefon açarak veya e-mail atarak bizlere moral verdi. Bize destek veren tüm okurlarımız, arkadaşlarımız ve dostlarımıza sonsuz teşekkürler.
  
Teknoloji çağında gazetenin web siteleri ve Televizyon kanallarıyla yarışması için, gazete muhabirlerinin çok çalışması gerektiğini biliyoruz. Bizler de bu bilinçle her hafta en azından manşet haberimizin aykırı, ilçemizdeki sorunları gündeme getirecek veya yapılan güzel işleri sizle duyuracak türden olması için çok çalışacağız.
 Okurlarımızın hatırlayacağı üzere gazetemizin ilk manşeti “TEKNOLOJİK GELİŞME, FİZİKİ ÇÖKÜŞ” başlığıyla Nusaybin Devlet Hastanesi binasının içler acısı halini gündeme getirmiştik. 1991 yılı şartlarından 30  40 binlik Nusaybin Nüfusuna göre yapılmış bir Devlet Hastanesi binasının 2010 Nusaybin'ine nasıl uydurulduğunu gözler önüne sermiştik. Bundan sonraki gazetelerimizde de buna benzer memleketin sorunlarını gündeme getireceğimizi bilmenizi isteriz.
 Değerli okurlarımız, Nusaybin Postası gazetemizin ilk sayısıyla ilgili, ilçe Kaymakamımız Yücel Gemici bize tebrik mesajı gönderirken, Ticaret Odası Başkanı Mahsun Özmen, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Abdulgani Bilge, Milli Eğitim Müdürümüz İzzettin Aydın,  ilçe Müftümüz İhsan Açık, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Nezir Güneş, Kürt Aydın Şerefxan Ciziri ve Meslektaşımız Gazeteci Süleyman Tekin’nin Gazetemizi nasıl gördüler ve nasıl bir gazete bekliyorlar konusunda görüşler aldık. Mesajlar ve görüşler şöyle;
  Kaymakamımız Yücel Gemici'nin Tebrik Mesajı;
  Nusaybin Postası gazetenizin yayın hayatına başladığını öğrenmiş bulunuyoruz.
 Anayasamızın Temel Hak ve Özgürlükler arasında sayılan haber alma hakkının ilçemizde yaşayan vatandaşlarınız tarafından kullanılmasına gazeteniz gerektirdiği yenilik ve farklı bakış açılarıyla hizmet edecektir. Çağımız bilgi çağı olmanın ötesinde bilgiyi kullanma ve yararlanma çağıdır. Bu yolda başlatmış olduğunuz çabanın hayırlı olmasını diler, başarılar temenni ederim.
 İzzettin Aydın (Milli Eğitim Müdürü)
 “Nusaybin Postası” Nusaybin'e ve Nusaybinlilere hayırlı olsun.
 Uzun zamandır yayında olan Nusaybinim.com sitesi Nusaybin'in gözü kulağı olmuştu. Nusaybin'de yaşayan bizler gibi, Nusaybin dışında yaşayan hemşerilerimiz de pek çok haberi önce bu siteden takip etmektedirler.  Bu işin başında yer alan Sevgili Arif Bey kardeşim, deneyimli pek çok gazeteciye taş çıkartan, gerçekten işini iyi yapan, çalışkan ve dürüst bir insan. İşte bu becerikli insan şimdi de Nusaybin Postasıyla Nusaybin'in kültür, tarih ve habercilik alanına büyük katkı sağlama çabasında… Tebrik ederim.
 Daha ilk sayıda farklı olma, bir ayrıcalık getirme iddiasında olduğu görülüyor. Bunu başaracağına gönülden inanıyorum. İleriki sayılarda sayfa sayısının artacağını, Kâğıt kalitesinin daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Birinci sayfasında daha çok haber başlığı ve resim olması ve haber detaylarının ara sayfalarda olmasının daha uygun olacağını ifade etmeliyim. Habercilik, internetin de çıkmasıyla neredeyse saniyelerle ifade edilebilecek hızda okuyucuya ulaşabilmektedir. Buna rağmen pek çok kurum ve sivil toplum kuruluşu geç de çıksa yazılı medyada haberlerini görmekten haz duymaktadır. Bu yadırganacak bir durum da değildir. Ancak Nusaybin postası genç yeteneklerin ortaya çıkmasını da sağlamalıdır. Okullarımızda çok sık yaptığımız kompozisyon, şiir ve resim ( karikatür de ekleyebiliriz) yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimizin eserlerinin yer aldığı genç yetenekler sayfası oluşturulabilir.  Gelen yazı, şiir ve resimler konusunda seçici davranmanın ve Gazeteyi belli bir kalitede tutmanın başarıyı artıracağını düşünüyorum. Gazetede çıkan yazıların bir edebiyat veya Türkçe öğretmeni redaktörlüğünde çıkması Nusaybin Postasını örnek bir gazete kılacaktır. Nusaybin Postası'nın her zaman güzel haberler getirmesi dileğiyle…

  İhsan Açık (Nusaybin Müftüsü)
 Öncelikle Nusaybin Postasının Nusaybinlilere hayırlar getirmesini temenni ederim. Gazetenin yayım hayatına geçmesini sağlayan gazete çalışanlarını tebrik eder, başarılar dilerim.
 Nusaybin'in medya organlarının sayısı bakımından yetersiz olduğunu ve bu noktada büyük bir boşluk olduğunu düşünüyorum. Zira Nusaybin çok dinamik bir ilçe olduğu için medyaya çok iş düşmektedir. İlçede günlük bir gazete, bir radyo ve bir TV kanalının mutlaka yayına girmesinin zorunlu olduğu inancındaAyım. Dolayısıyla Nusaybin Postası'nın bir nebze de olsa medyadaki bu boşluğu dolduracağını ümit ediyorum.
 Nusaybin Postası'na değinecek olursak gayet başarılı bulduğumu baştan belirtmek isterim. Sayfa düzeni, dizgi ve resim kalitesi gibi görsel açıdan hoş ve sade bulduğumu, yer verdiği haberler ve haberlerin sunumu yönüyle de olumlu bulduğumu ifade etmek isterim. Ancak gazetenin köşe yazıları bakımından eksik olduğunu ve bir an önce bu eksikliğin bir an önce giderileceğini ümit ediyorum.
 Daha güzel yayımlarla bizleri buluşturacağından ötürü şimdiden teşekkür ederim.
 
 Süleyman TEKİN (Gazeteci)
 Hoş Geldin Nusaybin Postası…
 Kadim bir şehirde yaşamanın verdiği coşkuyla Merhabalar…
Uzun süredir Nusaybin'de yeni bir gazetenin yayına başlayacağı tartışmaları yapılıyordu. Zaman zaman bu tartışmaların içerisinde birebir yer almakla beraber genel olarak bir izleyici olmayı tercih etsem de, masamda NUSAYBİN POSTASI'nı görünce afalladığımı belirtebilirim. Daha önce yaşamış olduğumuz yayın deneyimlerinden yola çıkarak bu işin pek kolay bir iş olmadığını, bir gazeteyi yayınlamak dünyanın en zor işi gibi geliyor. Belki de yıllardır ihtiyaç duyulmasına rağmen yeterli sayıda yayının Nusaybin'de çıkamamasından, Nusaybinlilerin ilgisizliğinden, teknik ve ekonomik yetersizliklerden dolayı böyle bir düşünce gelişti. Ancak gazeteyi masamda gördüğümde geçmiş deneyimlerimi yeniden yaşadığımı ifade etmek istiyorum. Bir gazete çıkarma tartışmaları genelde uzun sürer. İsmidir, rengidir, dilidir, içeriğidir, misyonudur, vizyonudur, kitlesidir vs vs. Tüm bu tartışmaların sonunda, hani aç bir karınla fırına gider ekmek kuyruğuna girer ve fırından çıkan ekmek size dünyanın en güzel şeyi olarak gelir ya! İşte bir gazetenin ilk sayısı fırından çıkan ilk ekmek gibidir, sıcak sıcak. Bu bir gazetecinin tüm istemlerinin, düşüncelerinin, hayallerinin, duygularının en doruk noktasına ulaştığı andır. Sevgili Arif kardeşimi bu duyguyu tattığı için kutluyorum...
Nusaybin Postası Gazetesi'nin ilk sayısında elbette ciddi yetersizlikler var. Teknik ve içerik bakımından çok zayıf. Bunlar zamanla aşılacak sorunlardır. Ümit ediyorum ki her sayısı bir öncekinden daha zengin ve nitelikli olur. Bu da siz değerli okuyucuların gazeteye olan ilgisiyle ölçülebilecek bir kıstastır. Siz gazeteyi takip eder, yetersizlikleri, zayıf yanları eleştirir ve bunların çözümü için destek sunarsanız çok rahatlıkla aşılabilecek sorunlardır. Aslında okuyucudan çok bu yazıyı gazeteye ve gazeteyi yayınlayanlar için kaleme aldım. Nitekim üzerlerine almış oldukları misyon ağır ve çetin zorlukların üstesinden gelebilmeyi gerekli kılar.
Nusaybin'de yayın yapmak bu zorlukları ikiye katlıyor. Çünkü hem kendinize hem de halka karşı sorumluklarınız vardır. Çok hassas dengelerin olduğu bu kadim şehirde doğru bir yayın çizgisi benimsemez iseniz, kaybedersiniz. Tarafsızlık ilkesi her zaman muhafaza edilmesi gereken vazgeçilmez ilke olmalıdır Nusaybin Postası için. Yoğun ideolojik çatışmaların yaşandığı bir şehir olması açısından ideolojik bir yayın olmamalıdır. Düşünce özgürlüğü bir diğer vazgeçilmez ilkesi olmalıdır. Herkesin buluştuğu ortak noktaları esas alması gerekmektedir. Çok dilliği geliştirmelidir. Yerel yönetimler ve halk arasında bir köprü görevi görebilmelidir. Gazetenin logosunda vermiş olduğu barış mesajını daima muhafaza etmelidir. Hem kendisiyle hem halkla barışık olmalıdır. Nusaybin'in tüm zenginliklerini yansıtacak kadar geniş bir yelpazede yayın yapmalıdır. Kültürel, sanatsal, akademik, teknolojik, eğitsel tüm çalışmalara yer vermeli. Daha onlarca sıralayabileceğimiz temel görev ve sorumlulukların yanı sıra ahlakî ve vicdanî görev ve sorumlulukların da göz ardı edilmeksizin yerine getirilmesini benimseyen bir yayın olmayı başarmalıdır. Gelebilecek saldırılara her zaman hazırlıklı olmalıdır. Herkes bir etiket yapıştıracaktır ama kesinlikle yayın ilkelerinden taviz vermemelidir. Vatan haini yada kahraman yapabilirler ama sen hep gazeteci olacaksın. Bu bir kimlik, bir yaşam biçimidir. Bunlardan taviz vermek en büyük zayıflıktır.
Gazetenin görev ve sorumluluklarının yanı sıra Nusaybinlilerin de ilgisi gerekmektedir. Sonuç itibari ile bu gazete Nusaybinliler için hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır. Eğer sahip çıkılmaz ve önemsenmez ise kaybedecek olan yine Nusaybinlilerdir. Nusaybin'de yayınlanmakta olan tüm değerlere sahip çıkılmalıdır.
Bir bütünen emekle yoğrulan böylesi bir çalışmada emeği, görüş ve önerileriyle katkı sunun geçen tüm insanları bu cesaretlerinden dolayı kutluyorum. Umut ediyorum ki NUSAYBİN POSTASI GAZETESİ Nusaybin'in tüm ihtiyaç ve beklentilerine cevap olabilecek bir niteliğe, güce kavuşur. Selam ve sevgiler…
 
   Nezir Güneş ( Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği)
 
  İyi ki varsın Nusaybin Postası
  Yayın yaptığı yerin sorun ve sıkıntılarının gündeme getirilerek, bunlara çözüm bulunabilmesi noktasında yerel basının oldukça önemli bir misyona sahip. Bu anlamda “Kişilerin, kurumların çıkarları için değil, Nusaybin'in çıkarları için kalem oynatma” sloganı ile yayına başlayan Nusaybin Postası, genç ve heyecanlı kadrosu, tecrübeli Genel Yayın Yönetmeni ile birlikte Nusaybin'in güzelliklerine güzellik katacağına inanıyorum. Her görüşü temsil eden yazarları ve olayları farklı pencerelerden değerlendirip yeni ufuklar açmaya çalışması ile Nusaybin Postası Gazetesi Nusaybin'i biraz daha ileriye götürecek.
Yıllardan beri geri planda kalan bölgemizin serhat ilçesi Nusaybin'de yeni yayın hayatına başlayan Nusaybin Postası doğru, dürüst, ilkeli, tarafsız yayın politikası ile daha ilk sayısında gündeme damgasını vurdu.
Nusaybin'de haftalık gazete olarak yayın hayatına başlayan Nusaybin Postası Gazetesi Arif  Altunkaynak kardeşimiz Genel Yayın Yönetmenliğinde Nusaybin kamuoyunun karşısına çıktı. Gazetecilik hayatına Yenişafak'ta başlayan ve daha sonra ulusal yayın yapan değişik gazete ve ajansların temsilciliğini yaptıktan sonra şu an Anadolu Ajansı Nusaybin Temsilciği ile İletişim Gazetesi ve Mardin Life Dergisinin muhabirliğini devam ettiren Arif Altunkaynak, bu deneyimini Genel Yayın Yönetmeni olarak yeni gazetesinde sürdürecek. Gazete ilk sayısı ile adından söz ettirmeyi başardı.
Nusaybin başta olmak üzere ilçe haberlerine de yer verilecek gazete iddialı olduğunu ilk sürmanşeti ile de kamuoyuna duyurdu. Gazetenin ilk manşetinde “Teknolojik gelişme, fiziki çöküş” haberi yer aldı. Kentin sorunlarına negatif değil müspet anlamda mesele çıkaracaklarını duyuran Nusaybin Postası kadrosu Mardin gündeminde hak ettiği ilgiyi de gördü.
Yayın hayatına yeni başlayan Nusaybin Postası Gazetesine başarılar diliyoruz.  'Güvenilir, dürüst ve özgür bir basın' ilkesiyle yola çıkan ve Nusaybinlinin, sesi olacak olan Nusaybin Postası Nusaybin'in ve Nusaybinlilerin sorunlarını gündeme taşıyarak çözüm arayışında olacak.
Logosundaki Güvercin ve zeytin dalıyla bölge barışına katkı sağlamasını umut ediyorum.
 İyi ki varsın Nusaybin Postası
 
Şerefxan Ciziri (Kürt Aydın  Yazar)
 İnatçı Bir Gazete…
 Yeni gazete çıkarmak kolay değil. Bunu herkes söyler ve bilir. Ama öyle idealistler var ki bu yargıyı kırmak için canla başla mücadele ederler. Arif Bey de bunlardan birisidir. Hem de inatçı olanından!
 Ben dokuz yıldan beri Arif Bey'in gazeteciliğini takip ederim. Hangi zor şartlarda bu mesleği icra ettiğini yakından biliyorum. Bütün zor koşullara rağmen o Nusaybin için bir şeyler yapmak isteyen nadir insanlarımızdan birisidir. O nedenle yeni projesi olan Nusaybin Postası Gazetesini önemsiyor ve var olan bir boşluğu dolduracağına inanıyorum.
 Nusaybin'de şimdiye kadar protokol ve magazin türü gazeteler yaşayabildi. Kimseyi kızdırmayan, muhalif olmayan, devamlı resmi ve siyasi kurumlarla iyi geçinmeyi temel hedef haline getiren gazeteleri gördük. Resmi görüşleri yansıtmayı temel hedef haline getiren gazeteler, fikir bazında ve kamuoyu oluşturma konusunda pek başarılı olamadılar. Ya korkuları ya ekmek kavgasını ya da güçsüzlüğü bahane ederek suya sabuna dokunmayan gazeteler, ilçemizi nemelazımcılığa teşvik ettiler.  Önemli toplumsal konuları tartışmayan, doğru ve tarafsız habercilik yapmayan, ilçemizin temel sorunlarına değinmeyen gazeteler, sadece toplumdaki resmi kurumların birer yayın organı konumuna düştüler…
 Benim Nusaybin Postası'ndan beklentim şudur; korkusuzca doğru haberleri gündeme taşımak ve Nusaybin'le ilgili fikir, proje ve öneriler alanında insanlarımız teşvik etmektir. Siyasette ve toplumda var olan kirli çamaşırları ortaya çıkarmaktır.
Bu bağlamda temel hedef halkı aydınlatmak ve bilinçlendirmek olmalıdır.
 Bu temel hedefi başarması dileğiyle…
 
  Abdulgani Bilge (Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı)
 İlçemizde yeni bir gazetenin yayın hayatına başlaması bizleri mutlu etmiştir. Sizlerin aracılığıyla Nusaybin halkına çağrım, ilçemizin sorunlarını, isteklerini dile getiren ve tanıtımı yapan Nusaybin Postası gibi bir gazeteye sahip çıkıp okumalarını istiyorum. Çünkü bizden başka sesimize sahip çıkacak sorunlarımızı gündeme alacak kimse yok. O yüzden bilinçli ve duyarlı olup birbirimize kenetlemek gerekir. Her Nusaybin insanı elini taşın altına koyup katkı sağlamalıdır. Kendimiz için istemiyorsak çocuklarımız ve torunlarımız için sorunsuz yaşayacakları ve işsizliğin olmadığı bir ilçe oluşturmalıyız.
 İnşallah bundan sonra tavuk için, çocuk için, işsizlik için manşetler görmeyiz. Göreceğimiz tek şey yatırım temellerinin atıldığı manşetler olsun.
 Nusaybin Postası hayırlı olsun.
 
  Mahsun Özmen ( Ticaret Odası Başkanı)
İlçemizde yeni hizmet hayatına giren yerel gazetemizin öncelikle hayırlı olmasını dilerim.
Basın mensuplarının görevi çok riskli bir görev olup, siyasi, ekonomik, eğitim ve buna benzer çok konuyu kamuoyuna iletmek amacıyla hizmet vermektedirler. Yerel basınlar çok güzel işlere imza atmaktadırlar. Arif beyin yaptığı toplumsal olarak düşünüldüğünde yeni çıkan gazetemiz çok iyi olmuş, gazetenin kurulmasını canı gönülden desteklemek lazımdır. Ayrıca tüm basın çalışanları ve gazeteleri desteklemek gerektiğini düşünüyorum. Nusaybin Postası halkımıza hayırlı olsun.