İçişleri Bakanı Soylu Nusaybin'i ziyaret etti

Nusaybin ilçe merkezinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'e 300'e yakın havan mermisinin atıldığını söyledi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberindeki Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç ile birlikte Nusaybin'e gelerek incelemede bulundu.

 

İlçe merkezinde esnaf ziyareti yapan Bakan Soylu, Kaymakam Mehmet Balıkçılar, AK Parti ilçe başkanı Mehmet Latif  Özel, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Özel'den ilçenin ve esnafın durumu hakkında bilgi aldı.

 

Daha sonra saldırılarda şehit olan Mehmet Şirin Demir ve Nayif Sincar'ın ailelerine taziye ziyaretinde bulunan Bakan Soylu, ziyaretler sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

- "MARDİN'E 300'E YAKIN HAVAN MERMİSİ DÜŞTÜ"

 

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “Bir terör örgütü ile karşı karşıyayız. Havan Kamışlı'dan geliyor. Hiç bir şey gözetmiyorlar. Ama biz gerekli bütün tedbirlerimizi aldık. Mardin'e 300'e yakın havan mermisi atıldı.” dedi.

 

Nusaybin’de 11 sivil şehidin bulunduğunu hatırlatan Soylu, “Çocuk parklarından, hastanelerden saldırı düzenliyorlar. Nusaybin'de 11 sivilimiz şehit oldu. Mekânları cennet olsun. Bir kısmına ben taziyeye gittim. Şunu ifade etmek gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Milli Savunma Bakanımız ve diğer bakanlarımızla koordinasyonu ortaya koymaya çalıştık. Saldırı düzenlerken sivil, çarşı hiçbir şey gözetmiyorlar. Bu konuda tüm önlemlerimizi aldık. Terör örgütünün üzerine toprak döküp tamamen temizleyeceğiz. Biraz sabır. Teröre coğrafyamızın hiç bir noktasında müsamaha etmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bir planımız var ve bu plan çerçevesinde ilerliyoruz.” diye konuştu.

 

-"SİVİL HEDEFLER GÖZETLENİYOR"
 

 

Bakan Soylu, “Mardin’de dün gece saat: 01.00’de yaklaşık 2-3 saatlik bir toplantı yaptık.  Sabah da Nusaybin’e geldik. Yine Nusaybin'de bir durum değerlendirmesi yaptık. Mardin'e yaklaşık 300'e yakın havan düştü. Sivil hedefleri gözetiyorlar Çok ahlaksızca ve insafsızca bir şekilde sivillere atıyorlar. Özellikle çocuk parklarından ve hastanelerde kendilerini muhafaza etmeye çalışıyorlar, sivil halkın arasına gizleniyorlar. Nusaybin'de 11 sivilimiz şehit oldu, mekânları cennet olsun. Cumhurbaşkanımıza buradaki durumu arz ettik, diğer bakan arkadaşlarımızla birlikte burayla ilgili değerlendirmeleri gece yarısı boyunca ortaya koymaya çalıştık. Az önce esnaflarımızı ziyaret ettik de onları da tekrar geçmiş olsun başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bir terör örgütüyle karşı karşıyayız ve terör örgütü yine aynı yalanlarla halka bu bedeli ödettirmeye çalışıyor. Havanlar karşı bölgeden geliyor. 300'ün üzerinde havan geldi buraya ve hiçbir ayrım gözetmiyorlar ama biz gerekli bütün tedbirlerimizi aldık. Bu konuda güvenlik güçlerimiz büyük bir gayret ortaya koyuyor. Yalanlarla yıllarca maalesef hepimiz biliyoruz ki istismar etme gayretinde oldular.  Buna müsaade edilmeyecek. Burada yaşayan Kürt kardeşlerimiz çok bedel ödediler. Bir daha bedel ödemeyecekler. Bunu tamamen kapatacak bir dönemi açıyoruz, artık terör örgütünü bir çukura koyup öyle toprakla kapatacağız ki insanlarımız huzur içinde olacaklar. Biraz sabır. Ne yaptığımızı ve nasıl adımlar attığımızı biliyoruz. Teröre coğrafyamızın hiç bir noktasında müsamaha etmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Bir planımız var ve bu plan çerçevesinde ilerliyoruz. Herkes sabırlı olsun.” dedi.