İl Jandarma Komutanı Karsavuran ile Artuklu Emniyet Müdürü Gözaltında

MARDİN Haber Girişi : 22 Temmuz 2016 10:18
Tugay Komutanını gözaltına alan Mardin İl Jandarma Kamutanı Allaaddin Karsavuran ile Artuklu İlçe Emniyet Müdürü Cumali Kocaman da gözaltına alındı. Cumali Kocaman daha önce Nusaybin TEM Bürosu Amirliği görevini yapmıştı.
Nusaybinim.com Haber Servisi
Tugay Komutanını gözaltına alan Mardin İl Jandarma Kamutanı Allaaddin Karsavuran ile Artuklu İlçe Emniyet Müdürü Cumali Kocaman da gözaltına alındı. Cumali Kocaman daha önce Nusaybin TEM Bürosu Amirliği görevini yapmıştı.
TSK'nın içine sızan FETÖ Terör Örgütü ile ilişkisi olduğu iddiasıyla Mardin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Allaaddin Karsavuran ile Mardin Artuklu İl Emniyet Müdürlü olarak görev yapan 4. Sınıf Emniyet Müdürü Cumali Kocaman gözaltına alındı.
Hakkında gözaltı kararı çıkan Mardin İl Jandarma Alayı Komutanı Albay Allaaddin Karsavuran, Darbe girişiminin olduğu gece Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı telefonla arayarak "Sıkıyönetim Komutanı olarak yönetime el koyduğunu söyleyen Mardin 70 MKNZ Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan'ı gözaltına alan ekibin başında bulunuyordu. 
İçişleri Bakanlığı oluruyla önce görevden uzaklaştırılan ardından da gözaltına alınan bir diğer isim ise Artuklu İlçe Emniyet Müdürü Cumali Kocaman'ın olduğu öğrenildi.
"Yapılan gözaltıların ülke genelinde cebir ve şiddet kullanılarak Hükümeti devirmek ve Anayasal düzeni ortadan kaldırmak" suçlamasıyla yapıldığı kaydedilirken, Mardin Valiliği'nden edinilen bilgi notunda şu ifadelere yer verildi: 15/07/2016 günü ülke genelinde cebir ve şiddet kullanılarak Hükümeti devirmek ve Anayasal düzeni ortadan kaldırmak üzere girişilen darbe teşebbüsü ile ilgili olarak ilimizde yapılan çalışmalar sonucunda; İl Jandarma Eski Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran ve Artuklu İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yapmakta iken Bakanlık Makamı Olurları ile görevden uzaklaştırılan 4. Sınıf Emniyet Müdürü Cumali Kocaman 20/07/2016 günü gözaltına alınmışlardır."
Artuklu İlçe Emniyet Müdürü Cumali Kocaman, daha önce Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi Amirliği görevinde bulunmuş, Akrep tipi zırhlı araçta Kürtlere küfür ettiği iddiasıyla emrindeki polis memuruyla davalık olmuştu. Kocaman daha sonra Nusaybin'den başka bir ilçeye görevlendirilmişti.