İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırı Nusaybin'de Sabah Namazında lanetledi

İsveç'te Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması nedeniyle tüm dünyada tepki topladı. Diyanet İşleri Başkanlığının talimatıyla ülke genelinde tüm camilerde sabah namazı sonrası Kur'an- Kerim okundu, saldırı lanetlendi.

 

Nusaybin Müftülüğü tarafından tarihi Zeynel Abidin Camiinde okunan sabah ezanı sonrası Kur'an-ı Kerim okundu. İlçe Müftüsü Hasan Yeşildal tarafından kılınan namaz sonrası dua edildi.

 

Sabah namazı programına katılan Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, cami çıkışında vatandaşlarla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

 

Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıyı lanetlediğini bildiren Kayabaşı, "Bugün sabah namazımızı Nusaybinli kardeşlerimizle birlikte Zeynel Abidin camiinde kıldık. Son günlerde özellikle kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e olan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kutsal kitabımıza yapılan bu saldırı ne yüce Kur'an-ı Kerim'den ne de Allahu Teâla’nın şanından, şerefinden zerre pay koparmaz, ancak ben ümit ediyorum ki bu saldırı, inanıyorum ki Müslümanlara bir uyanış vesilesi olur. Bizler sesimizi yükseltmedikçe, bizler hassasiyetimizi dışa vurmadıkça bu alçakça saldırılar artarak devam edecektir.

Tabii bu saldırı sadece Türkiye Büyükelçiliği önünde olması manidardır. İslam'ın bayraktarlığını, sancaktarlığını yapan ülkemiz ben inanıyorum ki öyle korkutmuş ki birilerini Kur'an-ı Kerim'e yapılacak saldırıyı bile bizim devletimizin büyükelçiliğinin önünde yapıyorlar. Bu ülkemize de aynı zamanda bir mesajdır. Rabbim İslam’ın sancaktarlığını, bayraktarlığını yapan bu devleti her zaman muzaffer kılsın. Rabbim inşallah bu beldemizi bayraksız, minareleri ezansız bırakmasın inşallah. Saldırı için hiçbir tedbir almayan ilgili İsveç devlet ve hükümet yetkilerini de özellikle kınıyorum.

 

Bizim medeniyetimiz, bizim coğrafyamız, İslam beldemizde sadece Müslümanlar değil, gayri müslim kardeşlerimiz de huzur ve barış içerisinde yaşamaktadır. Onların ibadethanelerine, onların kutsal kitaplarına en ufak bir saldırı görmeniz mümkün değildir. Buradan özellikle diğer dinlere mensup kardeşlerimize, vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunuyorum. Onların da bu saldırıya en yüksek sesle karşı çıkmaları ve şiddetli kınamaları gerektiğini düşünüyorum. Bugün buradan bir kez daha kutsal kitabımıza yapılan saldırıyı kınıyor ve lanetliyorum" şeklinde konuştu.

 

Sabah namazına katılan vatandaşlar da İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıyı lanetledi.