KCK Mardin Dosyasında Karar verildi

POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 29 Haziran 2020 17:50 Haber Girişi : 29 Haziran 2020 17:52
Mardin’de devam eden 'KCK Davası' olarak bilinen davada 21 kişiye 148 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

    Mardin’de devam eden ‘KCK Davası’ olarak bilinen davada 21 kişiye 148 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
    Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, tarafından “KCK” adı altında aralarında siyasetçilerin de bulunduğu 50 kişi hakkında 2009 yılında başlatılan bir soruşturma kapsamında 2014 yılında açılan davanın karar duruşması görüldü.
    Yargılananlar ve avukatlarının katılmadığı, Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir kısım siyasetçinin beraatı, bir kısmına ise ceza verilmesi yönündeki savcılık mütalaasının ardından mahkeme kararını açıkladı.
    Mahkeme Abdülaziz Bilgin, Gülten Yıldız, Mehmet Doğan, Adil Başaran, Ali Özkan ve Abdullah Akikol hakkında “terör örgütü üyesi olmak” iddiası ile 8 yıl hapis cezası verdi.
    Cemal Veske, Emine Damar, Kemal Kaçmaz, Rıdvan Tarhan, Sadat İlek, Sadiye Aslan, Selahattin Aydoğdu, Şükran Koyuncu, Atiye Aydın ve Bedii İçen ile Artuklu Belediyesi eski Eşbaşkanı Sevinç Bozan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Kızıltepe Belediye eski Eşbaşkanı Leyla Salman ile Orhan Ablak ve Tarık Acay’a 7 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme Nusaybin eski Belediye Başkanı Mehmet Tanhan’a da 9 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme bu 21 kişiye toplamda 148 yıl 3 ay hapis cezası vermiş oldu.
    Mahkeme ayrıca Mehmet Nezir Akaalp, Naime Akın, Ronayi Avcı, Tahir Cebe, Veysi Parıldı, Ayhan Doğan, Ayşe Şimdi, Ceylan Yalçın, Gülcihan Gültekin, ve Hüzni Ağırman hakkında beraat kararı verdi.
    Mahkeme, Abdülcabbar Sun ve Feyza Aksoy ile Mehmet Reşit Kaplan’ın farklı mahkemelerde aynı dönem benzer iddialarla açılan dosyalarının olması nedeniyle ilgili dosyaların sonucunun beklenmesine karar verdi.
    Mahkeme Mehmet Remzi Tanrıkulu, Orhan Gümüş, Ayşe Toprak ve Davut Yarıcı’nın yakalama kararlarının uygulanamadığı gerekçesi ile dosyalarının ayrılmasına karar verirken, Şeyh Davut Arkadaş ve Tahir Adal’ın Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları başka bir dosya olması nedeniyle de dosyalarının tefrikine karar verdi.
    Davanın avukatları soruşturmanın “FETÖ” soruşturmaları kapsamında meslekten men edilen savcılar tarafından açılan bir soruşturma olduğunu ve döneminde savcılarının halen tutuklu olduğunu belirtti. Yine 2009 yılında Mardin TEM şubede görevli polisler tarafından kanunsuz şekilde toplanan ve üretilen deliller sonucu açılan bir soruşturma olduğunu belirten avukatlar, dosyanın kanunsuz bir şekilde başlatıldığını ve yine kanunsuz bir şekilde cezalar verildiğini belirtti.
    Avukatlar, KCK davalarının Cumhurbaşkanlığı sitesinde dahi FETÖ tarafından hazırlanan “kumpas” davalar arasında olduğunu ancak sonra siteden çıkarıldığını hatırlatarak, verilen kararların ve yargılamanın kanunsuz olduğunu ifade etti. Avukatlar dosyayı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını belirtti.