Kim Bilir? yarışması şampiyonlarından biri Nusaybinli

BÖLGE Haber Girişi : 04 Mayıs 2019 13:05
Mardin Gençlik Merkezleri Türkiye 18 - 25 yaş kategorisi Gençler Arası Bilgi Yarışmalarında 81 il arasından Türkiye Birincisi olarak adeta tarih yazdı. Şampiyon takımda Nusaybinli Ali Coşkun da yer alıyor. 

Mardin Gençlik Merkezleri Türkiye 18 - 25 yaş kategorisi Gençler Arası Bilgi Yarışmalarında 81 il arasından Türkiye Birincisi olarak adeta tarih yazdı. Şampiyon takımda Nusaybinli Ali Coşkun da yer alıyor. 
Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kültür ve Sanat Yarışmaları adı altında her yıl düzenlenen; Tarih, genel kültür, spor kültürü, müzik, sanat, sayısal mantık, vatandaşlık ve coğrafya sorularından oluşan Türkiye Finalleri'nde Güneydoğu illerini de temsilen katılan Mardin Gençlik Merkezleri, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da izlediği finallerde Türkiye 1.'si oldu.
‘Kim Bilir’ sloganıyla bu yıl ikinci kez düzenlenen yarışma 14-17/18-25 yaş kategorileri arasında önce il düzeyinde ardından da Güneydoğu ve Doğu illerinin de aralarında bulunduğu 10 ilin katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleştirilen bölge finallerinde Doğu-Güneydoğu Bölge 1.si olarak ismini Türkiye Finallerine yazdırmayı başaran Mardin Gençlik Merkezleri, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da izlediği Türkiye finalleri bilgi yarışmasının 1.si oldu.


İlki 2018 yılında gerçekleşen ve 10 bine aşkın öğrencinin elemelerden geçtiği yarışmada Mardin Gençlik Merkezleri Bilgi Yarışması Ekibi'nde bulunan Halil ibrahim Abak, Ali Çoşkun, Cebrail İpek'ten oluşan Mardin ekibi, Tarih, genel kültür, spor kültürü, müzik, sanat, sayısal mantık, vatandaşlık ve coğrafya konularında çoktan seçmeli sorular yöneltildi. 3 kişiden oluşan Mardin ekibine yarışmada bir de açık uçlu olarak sorulan bir de ‘Düello’ sorusu hakkı verildi.
Mardin Gençlik Merkezleri'nde görev yapan müdürlerinin de takip ettiği yarışmada iyi bir performans gösteren başarılı gençler, sorulara verdikleri cevaplarla 81 ilden gelerek salonu dolduran gençler tarafından alkışlandı.
Yarışmalarda Türkiye Birinciliğini kazanan Mardin Gençlik Merkezleri Bilgi Yarışması Ekibi Halil ibrahim Abak, Ali Çoşkun ve Cebrail İpek'i ilk kutlayan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu oldu.
Gençleri gösterdikleri başarıdan dolayı alkışlararak tebrik eden Bakan Kasapoğlu, Mardinli gençleri plaket ve çeşitli hediyelerle birlikte yurt dışı gezisi ile ödüllendirdi.