Kürtçe Hutbe Mardin'de Olumlu Karşılandı

TÜRKİYE Haber Girişi : 19 Şubat 2013 12:30
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'de bir araya geldiği sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderlerinin gündeme getirdiği Kürtçe vaaz talebi, Mardin'de olumlu karşılandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'de bir araya geldiği sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderlerinin gündeme getirdiği Kürtçe vaaz talebi, Mardin'de olumlu karşılandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Midyat İlçe Müftüsü Muhammet Çiçek, özellikle bu açılım sürecinin bölgedeki bazı huzursuzlukların sona erdirilmesi açısından çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Halk dile getirmezse bile devletten çok beklentileri olduğunu belirten Çiçek, "Başbakanımızın bölgeye ziyareti, kanaat önderleriyle görüşmesi özellikle din hizmetlerinin hutbe ve vaazların Kürtçe, Türkçe ve bu bölgenin dili olan Arapça ifade edilmesi ve buna yeşil ışık yakması bu süreci daha olumlu yönde etkileyecektir. Bence eğer Başbakanımız böyle bir irade ortaya koymuşsa hiçbir şekilde geri durmamalıdır. Bu süreci devam ettirmelidir. Çünkü bu çok önemli bir süreçtir. Bizim halkla olan bağımızı güçlendirecek, biz Resululah'ı, Allah'ı, peygamberi ve Kur'anı Kerim-i halkın sevdiği şekliyle halkın içinden gelen ifadelerle anlattığımızda halkın gönülden gelen bazı parıltıları görüyoruz. Gözleri açılıyor, gözlerinde bir mutluluk beliriyor" dedi.

Bir hadisi veya Resulullah ile ilgili bir konuyu Kürtçe anlattıklarında oradaki insanların yüzünde farklı bir mutluluk gördüklerini kaydeden Çiçek, "Midyat'ta görev yapıyorum. Arapça'yı çok bilmesem bile bazen Arap kardeşlerimizin bulunduğu bir ortamda bir ayeti kerimeyi yöresel mahallemi bir dil ile ifade ettiğimde oradaki insanların çok farklı bir muhabbetle olaya yaklaştığını görüyorum. Biz diyanet ve din gönüllülerine böyle bir fırsat verirlerse çok büyük hizmetler üretebileceğiz" diye konuştu. /Haberler.com