Emeklilikte Yaşa Takılanlar 

Sevgili okuyucularım, 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar tarafından büyük bir heyecanla beklenen EYT düzenlemesi için geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; prim, yaş, staj, kıdem tazminatı ve borçlanma gibi konularla gündeme gelen EFT'nin aralık ayında Meclis'e geleceğini açıkladı. 8 Eylül 1999'daki yasa değişikliği olmasaydı kadınlar 20, erkekler 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim günü ile emekli olabileceklerdi. 

 

İlk sigortalı olduğu tarih 08/09/1999 tarihinden önce olanlar emeklilikte yaşa takılıyorlar. Bu tarihten önce sigortalıların emekli olabilmesi için kadın çalışanların 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemesi gerekiyordu. Erkek çalışanların ise 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemiş olması gerekiyordu. Her iki kesim içinde yaş şartı aranmıyordu.08/09/1999 tarihinden sonra sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikle sigortalılık süresi ve prim gün sayısına ek olarak emeklilik için yaş şartı da getirildi. Emekli olabilmek için emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlar için 58, erkek çalışanlar için 60’a çekildi ve prim gün sayısı da 7 bin güne çıkarıldı. İşte bundan sonra da bu kişiler çalışma yılını ve gün sayısını doldursalar da emeklilikte yaşa takıldılar. 

 

Erkek ve kadın çalışanların 08/09/1999 tarihinden önce sigortalı olanlara yönelik bir düzenleme olacak. Sözü edilen önce sigortalı olan kadın çalışanlar; 20 yıllık çalışma süresini ve 5 bin gün sayısını tamamlayanlar düzenlemeden yararlanacak. Erkek çalışanlar da 25 yıllık sigortalılık süresini ve 5 bin prim gününü dolduranlar düzenlemeden yararlanıp emekli olacak. Düzenlemeden yararlanmak için çalışma süresinin yani bir ifade ile hizmet süresini ve 5 bin prim gününü doldurulması şart. Hizmet süresini doldurmayanlar ve prim gün sayısı eksik olanlar “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” düzenlemesinden yararlanamayacak. 

 

Yaş şartı ilk sigortalı olduğu tarih 08/09/1999 tarihinden önce kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl çalışma yılını doldurup, 5 bin prim gün sayısını tamamlayan emeklilikte yaşa takılanlar için yaş şartı kalkacak ve bu kişiler emekli olabilecek. Çalışma süresini ve prim gün sayısını dolduran kişi sayısı 1.7 milyon kişi ilk etapta bu kişiler emekli olacak: 

 

Önümüzdeki aralık ayında yasal düzenleme Meclis’e gelecek, Meclis’te görüşüldükten sonra yasa çıkacak ve yeni düzenleme 2023 yılının ilk aylarında uygulamaya geçecek. 

 

Aralık ayında EYT düzenlemesi yapıldıktan sonra EYT kapsamında olanlar önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik için başvuracak Bu kişilerin prim gün sayısı ve çalışma yılı şartlarını tamamlayıp tamamlamadığına bakılacak. Hâk edenler 2023’ün Şubat-Mart ayından itibaren Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinden yararlanıp emekli olabilecek. 

 

Günün Sözü : “Bedende baş ne ise, imanda da sabır aynısıdır. Başsız beden olmayacağı gibi, sabırsız da iman olmaz.” (Hz. Ali) 

 

 

Abdulbaki AKBAL 

S.M.Mali Müşavir-B.Denetçi