Mardin geneli maskesiz dışarı çıkmak yasaklandı

GÜNDEM Haber Girişi : 21 Mayıs 2020 12:13
Mardin İl Hıfzıssıhha Meclis kararı ile il geneli vatandaşların evlerinden dışarı çıktıklarında maske kullanımları mecburi hale getirildi.

Mardin İl Hıfzıssıhha Meclis kararı ile il geneli vatandaşların evlerinden dışarı çıktıklarında maske kullanımları mecburi hale getirildi.

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ nün "Alışveriş Merkezleri Hk." ve "Şehir Giriş-Çıkış Tedbirleri" konulu genelgeleri yayımlandı. 

 

Genelge çerçevesinde gerekli tedbirleri kararlaştırmak için, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesine istinaden 12. 05. 2020 tarihinde saat 10.00’da Vali Mustafa Yaman başkanlığında gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda çeşitli kararlar alındı.

 

-VALİLİK AÇIKLADI
Mardin Valililiği tarafından yapılan yazılı açıklamada yer alan Şehir giriş - çıkışları tedbirleri maddesi kapsamında, "Kamu kurum ve kuruluşları-özel sektör işletmelerinin toplu çalışma alanları, toplu taşıma-özel araçlar; park, cadde, sokak gibi alanlarda maske kullanılması zorunludur. Ayrıca birden fazla kişinin bir arada yürümemesi, toplanmaması, sitelerin park ve bahçelerinde toplu halde bulunulmaması ve sosyal mesafenin korunması (en az 3 adım) ile hijyen kurallarına uyulması ile ilgili tedbirler alınmasına,
Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Kaymakamlarımız tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23’ üncü ve 72’ inci maddeleri gereğince gerekli kararların alınması, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde gerekli çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanarak uygulanması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy Birliği/Çokluğu ile karar verilmiştir." denildi.