Mardin - İzmir uçak seferlerinin iptal edilmesine tepki

BÖLGE Haber Girişi : 04 Ağustos 2019 16:07
Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Şerif Öter, İzmir-Mardin arası uçak seferlerinin iptal edilmesine tepki göstererek, seferlerinin yeniden başlaması için yetkilileri göreve çağırdı.


Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Şerif Öter, İzmir-Mardin arası uçak seferlerinin iptal edilmesine tepki göstererek, seferlerinin yeniden başlaması için yetkilileri göreve çağırdı.

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Şerif Öter, İzmir-Mardin arası uçak seferlerinin iptal edilmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Seferlerin 3 aydan fazla bir süredir iptal edildiğini hatırlatan Öter, "160 bine yakın Mardinli hemşerilerimiz İzmir’de yaşamaktadır. Bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre İzmir’de yaşayan yabancı nüfus içerisinde Mardinliler üçüncü sırada yer almaktadır. Bu oran neredeyse birçok ilin nüfusundan daha fazladır. Takdir ederseniz Anadolu insanları olarak güçlü aile bağları ve memleket sevgisinin gereği olarak sık sık karşılıklı akraba ziyareti gerçekleştiren bir toplumuz." dedi.

3 ay öncesine kadar İzmir-Mardin arası karşılıklı uçak seferlerinin yapıldığını aktaran Öter, gelen giden uçakların doluluk oranlarının birçok ilin ortalamasının çok üstünde olduğunu söyledi.

-"Seferlerin iptal edilmesi turizmi olumsuz etkiledi"

Öter, "Hatta ek seferlere ihtiyaç duyulurken mevcut seferlerin iptal edilmesiyle insanlarımız Şanlıurfa ve Diyarbakır uçaklarıyla gidip, gelmeye başladılar. Mardin Şanlıurfa arası gidiş, geliş 400 kilometreden fazla Diyarbakır ise 300 kilometreye yakındır. Buda büyük eziyetlere sebep olmaktadır. Ayrıca Allah esirgesin kaza riskini artırmaktadır.

Mardin’in dinlerin ve dillerin kenti olduğunu ve açık hava müzesi konumunda olduğunu kaydeden Öter, turizm konusunda ciddi yol almışken uçak seferlerinin iptal edilmesinin turizmi olumsuz etkilediğini söyledi.  

-"Ulaşım temel bir ihtiyaçtır"

Öter, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan iki ay önce, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu olarak; resmi dilekçe ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, Mardin Ak Partinin iki sayın milletvekillerimize ve Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğüne yaptığımız başvuruda,  sadece Mardin hava limanı yetkilileri tarafından bize dönüş yapıldı. Mardin İzmir arası uçak seferlerinin iptal edilmiş olması Pegasus firması tarafından alınmış bir kararmış. Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Yurttaşlarının temel ihtiyaçlarının teminini sağlamak Devletin asli görevlerindendir. Ulaşım temel bir ihtiyaçtır. Mardin ve İzmir’de yaşayan bir milyon Mardinli adına Sayın Devlet yetkililerimize sesleniyor ve çağrıda bulunuyoruz. Dünyanın sayılı havayolu şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları günde bir uçak İzmir Mardin arası sefer yaparsa zor olmasa gerek. Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Devletimiz bizi özel bir havayolu şirketinin insafına bırakmamalı, Pegasus kendi çıkarına bakıyorsa Devletimizde Mardinli vatandaşlarına bakmalıdır. Tıpkı diğer illerimiz gibi.”

-"Lütfen bu konuda ilgisiz ve duyarsız kalmayın!"

Kendilerini Mardin’in tek söz sahibi olarak gören kanaat önderleri, işadamları, STK temsilcileri ve siyasetçilere çağrıda bulunan Öter, “Lütfen bu konuda ilgisiz, duyarsız kalmayın.” dedi. 

Öter, “Gönül isterdi ki bu gün İzmir’deki Mardin STK’larımızla bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla ortak ses yükseltseydik. Mardin Toplumsal dayanışma federasyonu olarak 60 dernek bileşenimizle Mardin ve Mardin dışında yaşayan tüm Mardinlilerin demokratik, insani, sosyal, kültürel ve toplumsal sorunlarını gündeme getirmeyi ve takipçisi olmayı kendimize görev ve sorumluluk biliriz. Tek amacımız bu mağduriyetin biran önce giderilmesi ve halkımızın direkt İzmir’e uçması. Şanlıurfa, İzmir arası uçak seferlerini de iptal etmek istediler fakat Şanlıurfa sahipli çıktı, tepki verdiler uçak seferlerini iptal ettirmediler. Başta Mardin iktidar vekillerimiz ve ildeki idarecilerimiz biran önce bu sorunun çözümü için ilgili yetkililer nezdinde girişimde bulunsunlar. Gerekirse Sayın Cumhurbaşkanımıza gitsinler.” diye konuştu.  

-"Otobüs firmaları bunu fırsat bilerek bilet fiyatlarını artırdı"

Öter son olarak şunları söyledi: "Eğer bu mağduriyet devam ederse Bayramdan sonra Federasyon olarak Ankara’ya gidip, tüm siyasi partilerin grup temsilcilerine durumu ileteceğiz. Bu konuyu TBMM taşıyacağız. Mağduriyet giderilene kadar bunun takipçisi olacağız. Devletimiz koca Mardin havalimanını ulaşım hizmeti için yapmıştır. Pegasus ve diğer özel havayollarının keyfi sefer yapıp, yapmamaları ve çıkarları için olmasa gerek. Çoğu otobüs firmaları bunu fırsat bilerek bilet fiyatlarını yüzde 30 -40 arası yükseltmişler ve otobüslerde bile yer bulma sıkıntısı vardır. Bu basın açıklamayı Mardin Havalimanımızda yapmak istedik. Fakat verdiğimiz dilekçemize olumsuz yanıt aldık. Trafik güvenliği açısından, emniyet ve asayiş yönünden uygun olmayacağı gerekçesiyle izin verilmediğinden; Sizleri Federasyonumuzun merkezine davet ettik." / İlkha