NESO Başkanı Özel, tam kapanma esnafı bitirme noktasına getirir

GÜNDEM Haber Girişi : 28 Nisan 2021 11:57
Nusaybin ESO Başkanı Ömer Özel (NESO), 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'dan itibaren başlayıp 17 Mayıs Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek tam kapanmanın esnafı bitirme noktasına getireceğini belirtti.

Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Özel (NESO), 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'dan itibaren başlayıp 17 Mayıs Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek tam kapanmanın esnafı bitirme noktasına getireceğini belirtti.

 

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) hastalığının ortaya çıkması ile birlikte esnafların iş yapamadığını kaydeden Özel, "Tam kapanma kararı ile ülkemiz 17 gün tam kapanmaya gidecek. Esnafımız uzun süre hafta sonları kısıtlamalarından dolayı kapalı olması dolayısıyla mağdur oldu. Esnafımızın en iyi iş yaptığı, kendilerini toparladıkları zamanlar bayram önceleridir. Geçen yılda pandemi kısıtlamaları dolayısıyla iş yapamadık, bu yıl da yapamayacağız. Esnafımız çok sıkıntılı süreçten geçiyor. Yetkililerden esnafımızın sesine kulak vermesini bekliyoruz" dedi.

 

17 gün gibi uzun bir tam kapanmayı esnafın kesinlikle kaldıramayacağını belirten NESO Başkanı Özel, "Açıklama ile Covid-19 tedbirleri esnaf camiası tarafından hayal kırıklığı yaşatmıştır. Bir yıldır esnafımız pandemi kısıtlamalarıyla zor günler geçiriyordu. Esnafımız, Ramazan Bayramı yaklaşmasıyla işlerinin biraz düzelmesini beklerken 17 gün tam kapanma esnafımızı kara kara düşündürmeye başladı. Pandemi sürecinde tüm yetkililer, siyasilerimiz ve memurlarımız maaşlarını alıyor. Ama esnafımız para kazanmamakla birlikte giderleri devam ediyor. 17 günlük kısıtlamada ulusal markerler açık olacak bu marketlerde bir çok sektörümüzün ürünleri var. Onlar bizim ürünlerimizi satacak ama bizlerin işletmeleri kapalı olacak. Yetkilerimizden şunu istiyoruz. Ulusal marketlerde kapalı olsun sadece yerel esnaflarımız açık olsun. Virüs tek bizim işletmelerimizde bulaşmıyor. Virüs ulusal marketlerde bulaşmıyor mu? Devletimiz, acil olarak işletmesi kapalı olan esnafımıza destek vermesi lazım" ifadelerini kullandı.

 

Başkan Özel açıklamasını şöyle sürdürdü,
"Covid ile cebelleşmiş garibim Esnafın;
Çekini kim erteleyecek ya da kim ödeyecek, 
Senedini kim erteleyecek ya da kim ödeyecek, 
BAĞKUR’unu ya da sigortasını kim erteleyecek ya da kim ödeyecek, 
Kirasını kim erteleyecek ya da kim ödeyecek,
Kredisini kim erteleyecek ya da kim ödeyecek, 
Elemanın maaşını kim ödeyecek ya da kime ödettirilecek,
Elektriğini, suyunu, doğalgazını kim erteleyecek ya da kim ödeyecek,
Bayram için ürün alıp heyecanla bayram telaşını bekleyen esnafın ürününü kim alacak yada kim satacak,
Günlük geliri ile eve ekmek götüren esnafa ekmeği kim alacak ya da kim götürecek,
Ulusal Marketler zinciri A’dan Z’ye her kalemi satacak ona yasak olmayacak” dedi.