Nusaybin belediye eski eş başkanı Sara Kaya'ya 16 yıl hapis cezası

POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 23 Haziran 2020 14:24 Haber Girişi : 23 Haziran 2020 14:25
2017 yılından buyana cezaevinde bulunan Nusaybin Belediyesi eski eş başkanı Sara Kaya'ya, yargılandığı davada mahkeme tarafından 16 yıl hapis cezası verildi.

2017 yılından buyana cezaevinde bulunan Nusaybin Belediyesi eski eş başkanı Sara Kaya'ya, yargılandığı davada mahkeme tarafından 16 yıl hapis cezası verildi.
Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “Devletin Birlik ve Bütünlüğünü Bozma” ve "Örgüt üyeliği” iddisıyla yargılanan Kaya tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaeviden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

-MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENDİ
Mahkeme heyeti tarafından yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. 
İddia makamı daha önce verdiği mütalaasını tekrarlayarak, Sara Kaya hakkında müebbet hapis cezası verilmesini istedi.
Mütalaaya karşı savunma yapan Kaya, üzerine atılı suçlamaları reddederek dosyanın kendisine kurulan bir kumpas olduğunu söyledi.
Kaya, belediyede olduğu dönemde tüm işlemleri Nusaybin Kaymakamlığı’nın koordinesinde yaptıklarını belirterek, beraat kararı verilmesini istedi.

Daha sonra savunma yapan Kaya’nın avukatları da önceki duruşmalarda yaptıkları savunmaları hatırlatarak, dosyanın kurgu olduğunu ve müvekkillerinin üzerine atılı suçlamalara dair sonradan delil oluşturulduğunu ifade etti. Avukatlar Kaya’nın hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti Kaya’nın üzerine atılı “Devletin Birlik ve Bütünlüğünü Bozma” iddiasının unsurlarının oluşmadığı ancak “Örgüt üyesi olduğu” iddiası ile 9 yıl hapis cezası verdi. 
Mahkeme daha sonra cezada artırıma giderek, Kaya’nın cezasını 13 yıl 6 ay hapis cezasına çıkardı. “Görevini kötüye kullanma” iddiası ile 6 ay, “Halkı kin ve Düşmanlığa Tahrik” iddiası ile de 2 yıl hapis cezası vererek toplamda 16 yıl hapis cezası verilmesi kararını verdi.

Mahkeme Kaya’nın tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi.