Nusaybin'de 22 üreticiye süt sağım makinesi dağıtıldı

GÜNDEM Düzenleme Tarihi : 08 Aralık 2020 12:20 Haber Girişi : 08 Aralık 2020 12:23
Nusaybin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 10'u kadın 22 süt üreticisine süt sağım makinesi hibe edildi.
Nusaybin'de 22 üreticiye süt sağım makinesi dağıtıldı

Nusaybin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 10'u kadın 22 süt üreticisine süt sağım makinesi hibe edildi.

 

GAP 2020 yılı Tarımsal üretimin desteklenmesi programı kapsamında Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ortak yürütülen 'Hijyenik Sütler Yorulmayan Bedenler' projesi kapsamında 22 süt yetiştiricisine süt sağım makinesi dağıtıldı.

 

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde yapılan dağıtım törenine Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrullah Temizkan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Doğan ve süt yetiştiricileri katıldı.

 

Süt Sağım makinelerinin süt üreticilerine hayırlı olması temennisinde bulunan Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Temizkan, Nusaybin'de tarım ve hayvancılığın gelişmesine çok önem verdiklerini belirtti. Gelişimi ve tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarla birlikte yapacaklarını kaydeden Temizkan, "Sizden talebimiz bu makineleri aldıktan sonra süt verimini artırmaya gayret edin. Beslediğimiz hayvana iyi bakıp onun verimini artırırsak uygun tohumlama ile onun sayısını çoğaltırsak sizler ve çocuklarınız gelir sahibi olursunuz, kazancınız artar. Sizlerin kazancı artarsa Nusaybin'in refahı ve kalkınması artar. Nusaybin'in toprağı hem hayvancılık hem de çiftçilik için çok verimlidir. Sizden isteğimiz bunu iyi değerlendirmenizdir. Süt sağım makineleri ile süt üretiminizi artırmanızı bekliyoruz" dedi.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Doğan ise, Nusaybin Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçede süt yetiştiriciliği yapan 10'u kadın toplam 22 kişiye % 90 hibe desteği ile süt sağım makinesi dağıtıldığını bildirdi.

 

Konuşmalardan sonra Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Temizkan tarafından süt yetiştiricilerine makineleri dağıttı.
Süt sağım makinesi için GAP, Mardin Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Nusaybin Kaymakamlığına teşekkür Nuri Dursun, süt veren 25 büyükbaş hayvanının olduğunu söyledi. Dursun, kendilerine süt sağım makinesinin hibe edilmesinden dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

 

Nergizli Mahallesinde süt yetiştiriciliği yapan Mevlüde Bozan ise, "5 büyükbaş hayvanımız var. Daha iyi ve sağlıklı süt elde etmemiz için bu makineyi bize hibe ettiler. Şuanda sütü elimizle sağıyoruz. Benim küçük bebeğim de var. Bu benim için çok zor oluyordu. Makine ile birlikte daha iyi zahmetsiz bir süt sağımacılığı yapacağız. Ürettiğimiz sütü yoğurt yapıyoruz, ilçeye getirip bakkallara veriyoruz onlar da vatandaşlara satıyor” şeklinde konuştu.