Nusaybin'de 23 Nisan kutlaması yapıldı

GÜNDEM Haber Girişi : 24 Nisan 2023 22:05
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yıl dönümü dolayısıyla Nusaybin'de kutlama yapıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yıl dönümü dolayısıyla Nusaybin'de kutlama yapıldı.

 

Mitanni Kültür Merkezinde düzenlenen program, saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 103. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu içinde olduklarını ifade etti.

 

Çetin'in konuşması şöyle;

"Bu mutlu günde hep birlikte o günlerin şartlarına bir bakalım. O günler, 7 düvelden saldıran karanlık güçlere karşı, gençlerinin birçoğunu, başta 93 Harbi olmak üzere, Balkan Harpleri’nde, Kafkasya’da, Çanakkale’de kaybedildiği; kadın, çocuk, ihtiyar ve sakatların oranının yüksek olduğu, yoksul düşüldüğü, ayağına giyecek çorabın, yiyecek ekmeğin, atacak kurşunun bulunmasında sıkıntı çekildiği, kaderinin masa başında çizildiği, toprağının galip devletlerce büyük bir iştahla paylaşıldığı, bu milleti hesaba katmadan hesapların yapıldığı günlerdi.

 

O gün Galip Devletlerin hesaplarını bozacak tek bir güç vardı. O da bu milletin ta kendisi idi. İşte bunu gören Büyük Önderin yapacağı ilk iş bu milleti söz sahibi yapmak olacaktı. Beklemeye tahammül yoktu. İşte o karar hemen alındı ve Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi Açıldı. 23 Nisan günü, milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, var olma ve yok olma savaşını verdiği, İmanı tam, kahraman bir ulusun, şaha kalktığı, haklarını kazanarak egemen olduğu ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği gündür.

 

Sevgili çocuklar, Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün Dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Böyle büyük bir zafer, niçin çocuklara armağan edilmiştir? Çünkü her insan çocuk olarak dünyaya gelmiştir ve dünyayı o gözlerle tanımıştır.  Osmanlı Devleti’nin kurucusu büyük devlet adamı Osman Gazi de  bir zamanlar çocuktu. Çağ açıp çağ kapayan, hiçbir milletin başarılı olup ele geçiremediği Konstantin’i İstanbul yapan, Fatih Sultan Mehmet de bir zamanlar çocuktu. Bu vatanın önderi büyük devlet adamı Mustafa Kemal  Atatürk de bir zamanlar çocuktu.

 

Sevgili Öğrenciler; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bayramı sizlere armağan etmesi, sizlere ne kadar çok değer verdiğinin ve güvendiğinin en güzel işaretidir. Sizlerin de bu güvene layık olmak için var gücünüzle çalışacağınızdan şüphemiz yoktur.

 

Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” 

 

Sevgili Öğrenciler; Unutmayın! Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizlerde bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizlerin olacaktır.

Sevgili Çocuklar; gün sizin gününüzdür, gelecek sizin geleceğinizdir."

 

Konuşmadan sonra öğrenciler şiir okudu ve çeşitli gösteriler sergiledi.

 

Kutlamalara İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, ilçe protokolü, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.