Nusaybin'de 24 Kasım Öğretmeler Günü Kutlandı

EĞİTİM Haber Girişi : 24 Kasım 2022 15:06
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Nusaybin’de tören düzenledi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Nusaybin’de tören düzenledi.

 

Cumhuriyet Meydanında yapılan Çelenk töreninde İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra törene Halk Eğitimi Merkezinde devam edildi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

 

Çetin şöyle konuştu, “Milli eğitim camiamıza hizmet vererek şehit olan, ebediyete irtihal eden öğretmenlerimiz başta olmak üzere, eğitimin her kademesinde görev yapan fedakâr, kalbi görev aşkıyla dolu, değerli öğretmen arkadaşlarım, Sizleri mutlu günümüzde saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli olan saygı değer meslektaşlarım,  Sizler, bizlere göre daha zor şartlarda çalıştınız. Anadolu’nun ücra köylerinde, ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocuklar kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür eder, Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize sevdikleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Kıymetli meslektaşlarım; Çocuklarımızı, gençlerimizi daha nitelikli eğitim veren üst öğretim programlarına yerleştirmek, temel kabiliyetleri ve topluma uyum becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmek gibi büyük hedeflerimiz vardır. Bu hedeflere ulaşmakta en büyük gayreti biz göstereceğiz ve en büyük fedakârlığı her zamanki gibi öğretmenler olarak yine biz yapacağız.  Kazanılması gereken asıl büyük servet, erdem ve bilgeliktir. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

Değerli misafirler; Öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yücelik bilincini uyandırmak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarına ulaşmayı öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir öğretmen.

 

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Bir milletin milli, ahlâki, kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.

Bizleri hâm bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler. Ne mutlu bizlere ki, bu kutsal orduda yer alıyoruz. Bu kutsal orduya yakışır bir nefer olmak en büyük hedefimizdir.”

 

Çetin’in konuşmasından sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu. Göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesinden sonra program öğretmenlerin müzik dinletisi ile sona erdi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü programına İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Şimşek, İlçe Protokolü, Öğretmeler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.