Nusaybin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

GÜNDEM Haber Girişi : 29 Ekim 2022 14:47
29 Ekim Cumhuriyetin 99. Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Nusaybin'de kutlama programı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyetin 99. Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Nusaybin'de kutlama programı ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

İlk tören Kaymakamlık Makamında yapıldı. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı, Garnizon Komutanı Piyade Bnb. Fatih Dağhan Koçak ve Cumhuriyet Başsavcısı Furkan Öztürk tebrigatları kabul ettiler.

 

Buradaki törenden sonra Atatürk Spor Salonunda Kutlama Töreni düzenlendi. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ercan Kayabaşı törene katılan protokol, vatandaşlar ve okulların bayramını kutladı. Saygı duruşunda bulunma ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Kaymakam Kayabaşı günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

 

Kayabaşı konuşmasında; "Millet olarak şanlı tarihimizin çok önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyetimizin ilanının 99. yıl dönümünü gururla kutluyoruz.
 
Cumhuriyet; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, istiklâli ve istikbali uğruna ölüme meydan okuyan, milli ve manevi değerlerini çiğnetmeyen, her türlü zorluk ve yokluğa rağmen Kurtuluş Savaşımızı eşsiz bir zaferle taçlandıran kahraman ecdadımızdan bizlere emanettir.
 
Bu emanet, Devletimiz için sadece bir yönetim şekli değil, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan, Türk Milletinin binlerce yıllık tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük atılımdır.


 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "En büyük eserim" dediği Cumhuriyetimizi daima daha ileriye taşımak için tarihimizden ve ecdadımızdan aldığımız güçle millet olarak birbirimize kenetlenerek var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
 
En büyük gücümüz olan birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek yolumuza devam ettiğimiz sürece, hiçbir engel daha gelişmiş, daha müreffeh ve daha güçlü bir ülke olmaktan bizi alıkoyamayacaktır.
 
Bu doğrultuda, kadim medeniyetimizden aldığımız güç ile birlikte eğitimden sağlığa, altyapıdan sanayiye, ulaşımdan ekonomiye kadar her alanda daha gelişmiş bir Türkiye için var gücümüzle çalışmaya devam ederek, Cumhuriyetimizin 100. yıl hedeflerine olan yürüyüşümüzü kararlı bir şekilde, emin adımlarla sürdüreceğiz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor; tüm Nusaybinli hemşehrilerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum" ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuryet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.

 

Kutlama Programında öğrenciler şiir okudu, sportif gösteriler düzenlendi, müzik dinletisi sunuldu. Okulların tören geçişleri ile birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı sona erdi.