Nusaybin'de 9 Ekim Komplosu protesto edildi

POLİTİKA Haber Girişi : 08 Ekim 2010 13:22
İmralı Cezaevinde tutuklu bulunana Abdullah Öcalanın Suriyeden çıkarılışının 12. yıl dönümü nedeniyle Mardinin Nusaybin ilçesinde protesto yürüyüşü düzenlendi.
Nusaybin'de 9 Ekim Komplosu protesto edildi
Arif Altunkaynak
İmralı Cezaevinde tutuklu bulunana Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının 12. yıl dönümü nedeniyle Mardin’in Nusaybin ilçesinde protesto yürüyüşü düzenlendi.
 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Nusaybin ilçe binası önünde toplanan grup, 27 Mayıs Caddesi üzerinde bulunan Hası Hüseyin Aksoy Camisi önünde kadar yürüyerek burada basın açıklaması yaptı.
    

 
Grup adına basına açıklaması metnini okuyan BDP ilçe başkanı Süleyman Çiftçi; “12 yıl önce 9 Ekim 1998 yılında Hatay ilimizin Suriye sınırında; ’Suriye’nin bir ucundan girip diğer ucundan çıkacağınız’ şeklindeki, bir subayın Ortadoğu’yu kan gölüne dönüştürebilecek tehditkâr savaş çığırtkanlığı, bunun yanı sıra bu söylemleri destekler nitelikte ABD ve İsrail gemilerinin Akdeniz’e sevki âdete Ortadoğu’yu cehenneme çevirme istikrarının bir provasıydı” dedi.
Bu girişimin aynı şekilde Türkiye’de Kürtler ve Türkler arasında bir iç çatışmanın fitilini ateşleme hazırlığıydı olduğunu bildiren Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Yıllardır Kürt sorununu demokratik ve barışçıl yönde çözülmesini engelleyen ve verdikleri silah yardımını esirgemeyen güçlerin yegâne amacıydı. Bu güçler amaçlarına ulaşmada başarılı olamadılar. Çünkü Sayın Öcalan sağduyulu hareket edip Ortadoğu’yu terk ederek, Avrupa da barışçıl, demokratik çözümün kapılarını aramaya çalışırken bütün bu şer odaklı planlar bertaraf etti.
Dolayısıyla mevcut sürecin hassasiyetin göz önünde bulundururken, ülkenin geleceğine umutla bakmak ve birlikte demokratik bir yaşamı sağlama adına, başta 9 Ekim Komplosunun bütün siyasi soy kırım operasyonlarını ve en son Kırşehir’de, 4 yaşındaki Kamuran’a yönelik gerçekleştirilen çirkef saldırıyı kınıyor, bu türden yaklaşmaların sürece zarar vermekten başka hiçbir amaca hizmet edemeyeceğini vurgulamak istiyoruz. Netice itibariyle, meclis başkanlığında belirtilen ve 13 Ekimde meclise sunulacak olan ‘sınır ötesi operasyon teskeresi ‘olarak adlandırılan teskerenin, sürecin gerçekliği ile bağdaşmadığı ve yılardır süren savaşın daha üzün süre davam edeceği çağrışımını ifade etmektedir. Bu teskerenin gündemden kaldırılması, süreci olumsuz etkileyecek bütün yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini hatırlatır, barışı, huzuru ve demokrasiyi tesis etmenin takipçisi olarak her tülü fedakârlığa katlanacağımızı karalıkla belirtmek istiyoruz”.
     Yapılan açıklamadan sonra grup sessiz bir şekilde dağıldı. / Nusaybinim.com