Nusaybin'de Akrep - yılan sokmaları ve Damdan düşmelerde artış

SAĞLIK Haber Girişi : 30 Haziran 2010 13:13
Mardinin Nusaybin ilçesi Devlet Hastanesi Baştabip yardımcısı Dr. Mehmet Emin Ay, yaz ayına girmemizle birlikte ilçede Damdan düşme ve yılan-akrep sokma vakalarında artış olduğunu bildirdi.
Arif Altunkaynak
Mardin’in Nusaybin ilçesi Devlet Hastanesi Baştabip yardımcısı Dr. Mehmet Emin Ay, yaz ayına girmemizle birlikte ilçede Damdan düşme ve yılan-akrep sokma vakalarında artış olduğunu bildirdi.
 Bölge iklimine bağlı sıcaklık oranının çok yükseldiğini belirten Dr. Ay, Yaz aylarında özellikle Bölgemizde vatandaşlarımızın damda yatması nedeniyle damdan düşme vakalarının arttığını kaydetti.
 Ailelerin, damda yatan çocukların düşmemesi için önlem almasını isteyen Baştabip yardımcısı Dr. Ay şöyle konuştu;
“Yaz aylarında sıcak havadan bunalan vatandaşlarımız damlarda serin havada uyumayı tercih etmekte ve sonrasında damdan düşme olayları artış göstermektedir. Her yıl birçok insanımız damdan düşme yüzünden yaralanıyor ve hatta hayatını kaybediyor. Önemli sebeplerin başında,  çatı ve koruması olmayan düz dam gelir. Korkuluksuz pencere, korkuluksuz merdiven, korkuluksuz balkon bunu takip eder. Yetersiz aydınlatma düşmelerin bir diğer sebebidir. Aileler, damların etrafına korkuluk veya parmaklık yaparak ve çocukların tek başlarına damda yatmalarına izin vermemesi gibi basit tedbirler düşme riskini azaltan önlemler alabilir”.
 
- AKREP – YILAN SOKMALARINA KARŞI VATANDAŞLARA UYARI
 Mevsim sıcaklığına bağlı ilçede yılan – akrep sokmalarında artış yaşandığı açıklandı. Nusaybin Devlet Hastanesine akrep ve yılan sokmaları şikâyetiyle gelen hastalarda artış olduğunu bildiren Baştabip Yardımcısı Dr. Ay, özellikle köylerde yaşayan vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.
 Dr. Ay, vatandaşların yılan ve akrep sokmalarına karşı kendilerini korumak için şu tavsiyelerde bulundu;
“Akrep ve yılan sokmaları, çocuklar için öldürücü etkiye sahiptir. Vatandaşlarımızın bu nedenle çok dikkatli olmaları gerekiyor. Akrep ve yılan sokmalarından korunmak için, akrep ve yılan yuvalarından, özellikle kaya, ağaç kovuğu ya da oyuklardan uzak durulmalı, halkımız kamp, piknik ya da çalışma alanlarında dikkatli olmalıdır. Otluk ya da sazlık arazide bebek ve çocuklar kesinlikle yalnız bırakılmamalı, bebek ve çocukların arazide çıplak ayakla gezmelerine ve kuş ya da diğer hayvan yuvalarına ellerini sokmalarına izin verilmemelidir.
 Arazi yürüyüşlerinde kapalı ayakkabı ya da bot giyilmeli, yerde uyumamaya özen gösterilmelidir. Yıkıntılar, kuytu yer ve çatlaklar, evlerdeki yüklükler akreplerin sık bulunduğu yerlerdir. Özellikle bu yerlere dikkat edilmelidir. Akrepler, kesinlikle ele alınmamalı ve akreplerin fazla olduğu yerlerde ayakkabı giymeden önce içerisine bakılmalıdır”.
 Tüm alınan bu önlemlere rağmen akrep veya yılan sokması durumunda vatandaşlara yapacakları hakkında da bilgi veren Dr. Ay, tedavide yapılacak ilk müdahaleyi şöyle açıkladı;
“Akrep ve yılan sokmalarında yaranın üzeri temiz bir bezle örtülmelidir. Akrep tarafından ısırılan yerin yukarısına sıkı olmayan, iki parmağın altından geçebileceği kadar sıklıkta bir bandaj uygulanmalıdır. Yılan sokmalarında da, ısırılan bölgenin tam kalp hizasında tutulması, kalp seviyesinin altında veya üstünde olmaması gerekmektedir. Akrep ve yılan sokmalarında hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Akrep ve yılan sokmaları konusunda halk arasında bilinen bazı yanlış inanış ve uygulamalar var ve buna dikkat etmeliyiz. Bunun için Akrep veya yılanı yakalamaya çalışmayın, kendi güvenliğinizi de dikkate alarak ısırılan kişiden uzaklaştırın. Isırılan yeri kesmeyin ve zehri emmeye çalışmayın. Akrep sokmalarında sıkı bir bandaj veya turnike, yılan sokmalarında ise buz, bandaj veya turnike uygulamayın. Akrep ve yılan sokmalarında ısırılan kişiye herhangi bir madde yedirmeyin ve içirmeyin, hastaya ilaç vermeyin ve kusturmayın.  Isırılan yeri yakmayın. Yılan sokmalarında ısırılan bölgedeki sızıntı şeklinde olan kanamayı durdurmayın”. / Nusaybinim.com