Nusaybin'de Anadil Eğitimi için yürüyüş düzenlendi

GÜNDEM Haber Girişi : 22 Eylül 2010 09:35
Kurt dili araştırma ve geliştirme derneği (Kurdi-Der) Mardinin Nusaybin ilçesi şubesi, 'Anadilde eğitim istiyoruz' kampanyası çerçevesinde yürüyüş düzenledi.
Abdullatif Altunkaynak - Murat Yaman

Kurt dili araştırma ve geliştirme derneği (Kurdi-Der) Mardin’in Nusaybin ilçesi şubesi, 'Anadilde eğitim istiyoruz' kampanyası çerçevesinde yürüyüş düzenledi.
TZP-Kurdi'nin, 'Anadilde eğitim istiyoruz' şiarıyla başlattığı, 'Okulları boykot' etme kampanyası çerçevesinde Kurdi-Der Nusaybin Şubesi tarafından kampanya destek için yürüyüş düzenlendi.
Nusaybin Kürdi-Der şubesi önünde başlayan yürüyüş Mitanni Kültür Merkezi’nde sona erdi.
     MKM önünde grup adına basın açıklaması metnini okuya Kürdi-Der Nusaybin Şubesi üyesi Hüsnü Doğan, her dilin bir kimlik olduğunu ifade ederek, yıllardan beri Kürt dili üzerinde baskının devam ettiğine işaret etti. Doğan, Kürtlerin anadilinde eğitim görmelerinin en doğal hakları olduğunu vurgulayarak, herkesin kampanyalarına destek vermesini gerektiğini ve çocuklarını okullara göndermemesini istedi.
     Grup daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı
Yürüyüşe Nusaybin Beledi Başkanı Ayşe Gökkan, Kurdi-Der Nusaybin şube Başkanı Abdullah Alper, BDP ilçe başkanı Süleyman Çiftçi ve vatandaşlar katıldı.  / Nusaybinim.com