Nusaybin'de dev eğitim yatırımları faaliyete giriyor

Arif Altunkaynak / Nusaybinim.com

Nusaybin'de yapımı tamamlanan yeni okul binaları 2020 - 2021 eğitim öğretim sezonuna hazır hale getirildi.

 

Nusaybin'in Abdulkadir Paşa, Fırat, Yenişehir ve Zeynelabidin Mahallerinde yapımı tamamlanan okul binaları, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından donatılmaya başlandı.

 

Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yönetici ve öğretmenleri görevlendirilen okullarda tabelalar asılmaya başlandı. Misak-ı Milli İlkokulu, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu ve Zeynelabidin İlkokulu binalarının 2020 - 2021 eğitim öğretim sezonunda faaliyete girmesi için eksikleri Nusaybin Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yöneticileri var güçleriyle çalışıyor.

-OKULLAR, TOKİ TARAFINDAN İNŞA EDİLDİ
2016 yılında çukur ve barikatlar döneminde ilçede yıkılan okulların yerine yenilerinin yapılması için Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunan Nusaybin Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü kısa sürede sonuç aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı TOKİ tarafından okulda yıkılan tüm okulların yerine daha büyük ve modern okulların yapılması için çalışma yapıldı. Geçtiğimiz yıl Fırat Mahallesinde yapımı TOKİ tarafından tamamlanan Fırat Anadolu Lisesi, Kaymakam Bülent Pekdemir İlkokulu ve Kaymakam Bülent Pekdemir Ortaokulları binaları hizmete girmişti. Bu yıl da hizmete girecek 5 ilk ve ortaokul ile ilçede eğitim binaları açısında büyük bir adım atılmış olacağı bildirildi.

 

-MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ÇETİN, "DEVLETİMİZ İLÇEMİZİ EĞİTİM YATIRIMLARI AÇISINDAN İHYA ETTİ"

Yeni açılacak okul binaları hakkında açıklamalarda bulunan Nusaybin Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, ilçede son üç yılda yapılan eğitim yatırımlarının, hayallerin üzerinde olduğunu söyledi.

 

Devletin ve hükümetin Nusaybin'in kalkınması için tüm imkânlarını seferber ettiğini kaydeden Çetin, "2016 yılından buyana 3 yıllık bir hizmet sürecimizde Allah'a şükür Nusaybin'de tahmin edemeyeceğimiz kadar veya hayallerimizin çok üzerinde eğitim yatırımları oldu" dedi.

 

Bu hizmetlerin başında TOKİ tarafından ilçede yapılan eğitim yatırımları geldiğini ifade eden Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bunların başında TOKİ tarafından üçü 32 derslikli olmak üzere 8 tane dev okul binası bulunuyor. Okul binalarımızda spor sahası ile kütüphanesinden tutun laboratuvarlarından çevre düzenlemesine kadar Nusaybin halkımızın hizmetine sunuldu. Onun dışında Milli Eğitim Bakanlığı olarak tam 4 tane dev okulumuz yapıldı. Yeni Meslek Lisesi binamız, Proje okulumuz, Nusaybin Ortaokulu gibi devasa diyebileceğimiz okullarımız faaliyete geçti.
Bu yıl hayırseverler tarafından 2 kırsal mahallemizde modern ve öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde iki okulumuz inşa edildi. Devletimizin bu güzel yardımları ve yatırımları olduğu müddetçe biz eğitimde iddialı olacağımız sözünü veriyoruz. Çok daha güzel çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz" dedi.

 

-OKUL BİNALARI DONATILMAYA BAŞLANDI
Öte yanda Nusaybin'de yapımı tamamlanan ve Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilen 5 okulun donatımı, masa ve sandalyeleri kurulmaya başlandı.

 

Yeni yapılan okullarda, Spor tesisleri, konferans salonları, beden eğitimi sınıfları, destek eğitim odaları, resim, müzik ve fen laboratuvarları, kütüphane ve özel eğitim sınıfları bulurken elektrik jeneratörleri kuruldu. Çevre düzenlemeleri yapılan okul avlularında ağaçlandırma çalışmaları yapıldığı belirtildi.