Nusaybin'de İlköğretim Okulu Müdürleriyle Toplantı

EĞİTİM Haber Girişi : 21 Nisan 2010 15:06
Mardinin Nusaybin ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü, ilköğretim okulu Müdürleriyle toplantı yaptı. Akbaş, Nusaybin'de okullaşma oranın % 96.16 olduğunu açıkladı.
NUSAYBİN İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI
— MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ İDRİS AKBAŞ;
“NUSAYBİN’DE OKULLAŞMA ORANI  % 96.16’DIR”.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü, ilköğretim okulu Müdürleriyle toplantı yaptı. Milli Eğitim Müdürü İdris Akbaş, Kaymakam Yücel Gemici ile birlikte Gaziantep’te katıldıkları ‘İlköğretime erişimin ve devamının yerel düzeyde izlemesi, yerel çözümlere odaklanma’ konusunda müdürlere bilgi verdi.
 Nusaybin Hükümet Konağı toplantı salonunda yapılan toplantıya Milli Eğitim şube Müdürü İdris Akbaş ve ilköğretim okulu müdürleri katıldı.
 Yaptıkları görüşmeler hakkında bilgilerini okul müdürleriyle paylaşan Akbaş, Milli Eğitim Bakanlığı sisteminde Nusaybin genelinde İlköğretime kayıtlı olup okula devamsızlık yapan öğrenci sayısının 907, zorunlu eğitim çağında olup hiç okula gidemeyen öğrenci sayısının ise Bin 194 olarak görüldüğünü açıkladı.
 Bu konuya açıklık getiren Milli Eğitim şube Müdürü akbaş şöyle konuştu;
“İlçemizde okula kayıtlı olup devamsızlık yapan öğrencilerin % 68 i, yapılan adres tespitinde adresinde bulunamamış olanlardır. Bu da MERMİS tabanı ile adres kayıt sistemlerinde sağlıklı olmayan bilgilerin alınıp e-okul sistemine aktarılmasından kaynaklıdır. İkinci sıradaki devamsızlığın % 10’luk bir dilimi ailevi nedenlerden kaynaklıdır. Üçüncü sırada % 9’luk bir pay ise mevsimlik, gezici, geçici tarım işçiliğinde çalıştırılan çocuklardır.
 İlçemizde zorunlu eğitim çağında olup okula kayıtsız çocukların kayıt olmama nedenlerinin % 87’si nüfus ve adres kaydıyla ilgili sorunlardan kaynaklıdır. % 62’sinin adres kaydı ise yanlıştır.
 Yukarıda verilen istatistikî bilgiler gösteriyor ki devamsızlık yapan öğrencilerin çoğunun maddi imkânsızlıktan, aileler çocuğu sokakta veya yan işlerde çalıştırdıklarından dolayı okula göndermemektedirler”.
 Kaymakam Yücel Gemici ile birlikte kısa ve uzun vadede çeşitli kararlar aldıklarını belirten Akbaş, Kısa vadede SYDV tarafından çocuğun ailesine maddi katkı sağlanacağı, uzun vadede ise, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak aile eğitimine ağırlık vereceklerini bildirdi.
 Akbaş, bütün bu ikna çalışmalarına rağmen çocuğunu okula göndermeme konusunda ısrarlı olan aileler hakkında 222 sayılı ilköğretim ve eğitim kanunu çerçevesinde yasal işlem yapacaklarını da sözlerine ekledi. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com