Nusaybin'de Kayıt dışı istihdama savaş açıldı

SAĞLIK Haber Girişi : 28 Eylül 2010 12:20
SGK Mardin İl Müdürlüğü, il geneli kayıt dışı istihdamın önüne geçmek için çalışmalar başlattı.
Arif Altunkaynak
SGK Mardin İl Müdürlüğü, il geneli kayıt dışı istihdamın önüne geçmek için çalışmalar başlattı. Nusaybin’de STK Temsilcileri, Muhtarlar ve Serbest Muhasebecilerle bir araya gelen SGK İl Müdürü Adil Demir, kayıt dışı istihdamla mücadelede tüm kesimlerden destek istedi.
     Nusaybin SGM ilçe binasında yapılan toplantıya SGK il Müdürü Demir, ilçe müdürü Kamuran Bayar, Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, Esnaf ve Kefalet Kredi kooperatifi Başkanı Zeynel Tunçalan, Ticaret Odası Başkanı Mahsun Özmen, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Doğru, Küçük Sanayi sitesi kooperatifi başkanı Şehmus Ayaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Mahut Aktaş ve kuruluşlara bağlı yöneticiler katıldı.
     Mardin geneli nüfus ve sosyal güvenlikten faydalananları rakamlarla açıklayan SGK il müdürü Demir, 737 bin nüfuzlu Mardin ve ilçelerinde 67 bin kişinin maaş ve sosyal güvenlikten yararlandığını bildirdi.
    İl genelinde 290 bin kişinin Yeşil kart sahibi olduğuna dikkat çeken Demir, Yardıma muhtaç kişiler için var olan Yeşil Kart oranının bu kadar yüksek olmasının kayıt dışı istihdam için bir sebep haline geldiğini söyledi.
 - YÜZDE 80’Nİ TARIMLA UĞRAŞAN NUSAYBİN’DE SADECE 113 KİŞİ TARIM SİGORTASI MAAŞI ALIYOR
    SGK il Müdürü Demir, Mardin’deki kayıt dışı istihdamın en çok tarım sektöründe meydana geldiğini belirtti.
     Türkiye’de kayıt dışı istihdam oranını % 43,9 olarak açıklayan demir şöyle konuştu;
“Kayıt dışı istihdamda hem çalışan hem de işletme zarar görüyor. Yüzde 80’nin tarımla uğraştığı Nusaybin’de Tarım sigortası maaşı alanların sayısı sadece 113 kişidir. Bu rakam oldukça düşüktür. Yöremizde kayıt dışı istihdamın yüzde 80’ni tarım alanındadır. Mardin’de tarım desteği alanların sayısı 31 bin kişi iken Tarım sigortası yatıranların 8 bin kişi olması kayıt dışı istihdamı gözler önüne seriyor. En büyük sorun bilinç sorunudur. Tarım sigortası bugün itibariyle 150 TL’dir. İlin en büyük amiri hangi şartlara sahipse tarım sigortasını ödeyen de aynı şartlara sahiptir. Herkes aynı norm ve standartlarda hizmet alıyor”.
 Demir, kayıt dışı istihdamla mücadele özellikle halkı bilinçlendirme konusunda STK temsilcilerinin kendilerine destek vermesini istedi. / Nusaybinim.com