Nusaybin'de Kovit-19 vakaları artıyor

SAĞLIK Haber Girişi : 15 Haziran 2020 18:55
Çin'in Vuhan kentinden başlayıp tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovit-19) vakaları tüm bölgede olduğu gibi Nusaybin'de de artmaya başladı.

Çin'in Vuhan kentinden başlayıp tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovit-19) vakaları tüm bölgede olduğu gibi Nusaybin'de de artmaya başladı.
Yaklaşık üç aydır Sağlık Bilim Kurulu üyelerinin tavsiyeleri üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde tüm bakanlıklarda alınan önlemler, sokağa çıkma kısıtlamaları ve salgının önlenmesi için uygulanan tedbirler sonrası 1 Haziran itibariyle normalleşme adımları atıldı.
Normalleşme ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yeni tip koronavirüs vakalarında hızla artış olduğu gözlendi.
Mardin başta olmak üzere Midyat, Cizre ve Batman'da yaşanan vaka artışlarından son olarak da Nusaybin eklendi.
10 Haziran'a kadar Nusaybin'de 3 ile 5 arasında değişkenlik gösteren Kovit-19 vakaları, rehavetle birlikte biranda 20'lere ulaştı. Yeni tip koronavirüs teşhisi konulan vatandaşlar hastanede tedavi altına alınırken bazı şahısların ise evlerinde karantinada tutuldukları öğrenildi.


-VATANDAŞLAR HİÇ BİR ÖNLEM ALMIYOR
Bu arada normalleşme ile birlikte Mardin Valiliği tarafından il geneli maske takma zorunluluğu getirilirken Nusaybin'de vatandaşların hiç bir önlem kuralına uymadığı gözleniyor. İlçe merkezinde maske takan vatandaşların sayısında hızla düşüş yaşanırken resmi kurumlar dışında maske ve sosyal mesafe kuralına uyulmuyor.
Yeni tip koronavirüs üçün rehavete kapılan Nusaybin'de vaka sayılarının artmasından endişe edilirken yetkililer vatandaşların belirlenen kurallara uyması için uyarılarda bulunuyor.