Nusaybin’de Meslek Lisesi Yöneticilerine Fikri Mülkiyet ve Sinai Haklar Eğitimi verildi

EĞİTİM Haber Girişi : 15 Mart 2021 11:05
Mesleki Eğitimde bin okul projesi kapsamından Nusaybin Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) ilçedeki meslek liselerine Fikri Mükiyet ve Sina Haklar Eğitimi verildi.

Mesleki Eğitimde bin okul projesi kapsamından Nusaybin Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) ilçedeki meslek liselerine Fikri Mükiyet ve Sina Haklar Eğitimi verildi.

 

Nusaybin BİLSEM Müdürü Mehmet Değirmenci tarafından verilen eğitime Atatürk MTAL, El-Biruni MTAL, Akarsu ÇPL Okulları yönetici ile BİLSEM öğretmenleri Sinan Er ve Emin Özkan katıldı.

 

Eğitimin Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri için önemine değinen Mehmet Değirmenci, Fikri Hakların Stratejik Önemi, Telif Hakları, Uzmanlık Bilgisi, Sınai Mülkiyet Hakları, Patent ve Faydalı Model, Sayılarla Patent, Buluş-Patent İlişkisi, Örnek Buluşlar, Patentlenebilirlik Kriterleri, Patent Tarifnamesi, Patentlenemeyecek Konular, Patent Almak Ne Sağlar? Patent Verilerini kullanma, Patentin Değeri, Tescil Süreçleri, Patent Vekilleri, Yurtdışında Tescil, Destekler ve Teşvikler, Hukuki Haklar ve Yeni Patent Kanunu hakkında eğitim verdi.

 

Fikri Mülkiyet nedir? Genel anlamıyla fikri mülkiyet hakları yaratıcı düşünce ve insan fikirlerinin sonucunda ortaya çıkan ürünlerdir. Bu ürünler sanayiye uygulanabilirse teknik bir alanda teknik bir etki yaratıyorsa sınai mülkiyet hakları ancak sadece eser yani insanların duygu ve düşüncelerinin sonucunda ortaya çıkan bir şeyse eser niteliği taşıyorsa telif hakkı kapsamındadır. Telif hakları ise bilim edebiyat eserleri, kitaplar, makaleler, musiki eserleri vb. eserlerdir.”

 

Sınai Haklar nedir? Sınai mülkiyet haklarından olan marka bir işletmenin bir ürün veya hizmetin diğer işletmelerin ürün ya da hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan yenilik içeren veya ayırt edici içerik taşıyan sesler, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar ya da orijinal ambalajların biçimleri her türlü işaret marka olarak kurulabilmektedir.